Întâlniri de lucru ale prefectului cu autoritățile locale – Analiza fondului funciar

Întâlniri de lucru ale prefectului cu autoritățile locale – Analiza fondului funciar
|
Prefectul județului Satu Mare, Altfatter Tamás, a dat startul unei serii de ședințe dedicate analizei activității comisiilor locale de fond funciar, în vederea accelerării procesului de punere în executare a sentințelor judecătorești definitive privind retrocedarea terenurilor.
Întâlnire cu Primăria Acâș
Prima întâlnire din acest demers a avut loc luni cu reprezentanții Primăriei Comunei Acâș, unde s-au discutat măsurile necesare pentru finalizarea procedurilor restante și eliminarea blocajelor administrative.
"Am dat termene clare de finalizare și am solicitat transmiterea dosarelor de validare atât pentru terenurile arabile extravilane situate în fond forestier, cât și pentru terenurile intravilane aferente construcțiilor, respectând ordinea depunerii cererilor de către cetățeni", a declarat prefectul Altfatter Tamás.

Întâlnire la Primăria Agriș

Pentru ziua de marți, 1 aprilie, a fost programată la cabinet o întâlnire cu conducerea Primăriei Comunei Agriș. Discutiile au privit funcționarea primăriei, statul de funcții și optimizarea atribuțiilor funcționarilor prevăzute în fișele posturilor,  pentru a răspunde mai rapid și eficient solicitărilor primate de la cetățeni.
În continuare, au fost analizate posibilitățile de rezolvare cu celeritate a solicitărilor privind fondul funciar.
Vizită la Primăria Viile Satu Mare
Însoțit de secretarul general Cosmin Dorle și de directorul OCPI Satu Mare, Monica Prodan-Ardelean, prefectul a avut o întâlnire de lucru cu primarul Szücs Szabolcs și membrii Comisiei Locale de Fond Funciar.
Obiective principale:
🔸 Aplicarea cu celeritate a trei sentințe judecătorești definitive pentru emiterea titlurilor de proprietate
🔸 Evitarea riscului ca Statul Român să fie obligat la plata penalităților
🔸 Verificarea tuturor punerilor în posesie începând din 1991
🔸 Depunerea și validarea dosarelor în ordinea înregistrării cererilor
Declarația prefectului Altfatter Tamás
”La nivelul comunei Viile Satu Mare există trei sentințe judecătorești definitive care trebuie puse în aplicare în cel mai scurt timp posibil,  astfel încât să se  emită titlurile de proprietate cetățenilor în drept și pentru ca Statul Român să nu fie pus în situația de a achita penalități de niciun fel. De asemenea am solicitat verificarea tuturor punerilor în posesie începând cu anul 1991 și am solicitat depunerea în vederea validării a dosarelor depuse, în ordinea înregistrării cererilor de către proprietari.” – prefect Altfatter Tamás.
Aceste întâlniri reflectă angajamentul autorităților pentru eficiență administrativă și rezolvarea rapidă a cererilor cetățenilor.
Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble