NEATENȚIE. Trei accidente rutiere grave în județul Satu Mare

NEATENȚIE. Trei accidente rutiere grave în județul Satu Mare


În intervalul 19–22 decembrie, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au intervenit la trei accidente rutiere produse pe drumuri naționale din județ, evenimente în urma cărora mai multe persoane au fost rănite și transportate la spital pentru îngrijiri medicale. În toate cazurile, conducătorii auto implicați au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Accident rutier pe DN 1C, în localitatea Halmeu

Primul eveniment s-a produs la data de 19 decembrie, în jurul orei 09:35, pe Drumul Național 1C, în localitatea Halmeu.

Din primele cercetări efectuate de polițiști, s-a stabilit că o femeie de 54 de ani, din Halmeu, aflată la volanul unui autoturism, ar fi desfășurat activități care i-ar fi distras atenția în mod periculos, intrând în coliziune cu un autoturism staționat regulamentar.

În urma impactului, o pasageră de 33 de ani, tot din Halmeu, a suferit vătămări corporale și a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Răsturnare de autoturism pe DN 19F, între Odoreu și Băbășești

Un alt accident rutier a avut loc la data de 21 decembrie, în jurul orei 19:00, pe DN 19F, între localitățile Odoreu și Băbășești, fiind semnalat prin apel la numărul unic de urgență 112.

Polițiștii au constatat că un bărbat de 41 de ani, din Medieșu Aurit, în timp ce efectua o manevră de depășire, ar fi pierdut controlul asupra direcției de mers, ar fi pătruns pe sensul opus și s-ar fi răsturnat în afara părții carosabile.

Accidentul s-a soldat cu rănirea a doi pasageri, de 28 și 31 de ani, precum și a unui copil de 1 an, toți fiind transportați la spital pentru îngrijiri medicale.

Accident pe DN 19A, în afara localității Supuru de Sus

Cel de-al treilea eveniment rutier a fost înregistrat la data de 22 decembrie, în jurul orei 04:30, pe Drumul Național 19A, în afara localității Supuru de Sus.

Din primele verificări, polițiștii au stabilit că un tânăr de 19 ani, din județul Sălaj, nu ar fi adaptat viteza la condițiile de drum, pierzând controlul autoturismului și răsturnându-se în afara părții carosabile.

În urma accidentului, conducătorul auto a fost rănit și transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Cercetări în desfășurare

În toate cele trei cazuri, conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-au produs accidentele.

Autoritățile reamintesc participanților la trafic importanța adaptării vitezei la condițiile de drum, a atenției sporite la volan și a respectării regulilor de circulație, pentru prevenirea unor astfel de evenimente.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble