FILTRE. Acțiune amplă la graniță: amenzi usturătoare și dosar penal în județul Satu Mare

FILTRE. Acțiune amplă la graniță: amenzi usturătoare și dosar penal în județul Satu Mare
Peste 200 de persoane și 160 de mijloace de transport verificate pe rutele transfrontaliere

Polițiștii de frontieră sătmăreni continuă acțiunile de control desfășurate în cooperare cu autoritățile de frontieră din Ungaria, pentru verificarea respectării legislației de către participanții la traficul transfrontalier și menținerea unui climat de siguranță și ordine publică în zona de competență.

Acțiune comună, sub coordonarea STPF Satu Mare

Marți, 20 ianuarie a.c., sub coordonarea Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Satu Mare, a fost organizată o acțiune amplă în cooperare cu autoritățile maghiare, cu care polițiștii de frontieră sătmăreni mențin permanent legătura pentru gestionarea eficientă a oricăror situații care pot apărea în zona de frontieră.

Prevenirea și combaterea migrației ilegale, precum și a infracționalității transfrontaliere, rămân priorități constante în activitatea instituției, alături de menținerea unui nivel ridicat de siguranță publică.

Controale pe principalele rute din apropierea frontierei

Echipajele Poliției de Frontieră au fost prezente pe comunicațiile Satu Mare – Petea și Carei – Urziceni, în apropierea fostelor puncte de trecere a frontierei, precum și pe drumurile care conduc spre zonele unde, anterior, au funcționat puncte temporare de control la frontiera cu Ungaria.

La acțiune au participat polițiști de frontieră sătmăreni, omologi maghiari din cadrul Căpităniei Superioare de Poliție a Comitatului Szabolcs-Szatmár-Bereg, precum și lucrători vamali ai Direcției Regionale Vamale Cluj – Serviciul Echipe Mobile Satu Mare.

Sancțiuni aplicate și dosar penal întocmit

Utilizând aplicația eDAC, echipele de control au verificat peste 200 de persoane și 160 de mijloace de transport care tranzitau zona de frontieră.

În urma verificărilor, au fost constatate abateri de la legislația în vigoare. Astfel, într-un caz, un transportator care a prezentat o factură însoțitoare necorespunzătoare a fost sancționat cu o amendă de 20.000 de lei.

Totodată, în zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră Carei, a fost oprit în trafic un conducător auto care avea suspendat dreptul de a conduce pe drumurile publice. În acest caz, polițiștii de frontieră au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul de către o persoană cu dreptul de a conduce suspendat.

Acțiunile vor continua

Reprezentanții Poliției de Frontieră Satu Mare precizează că activitățile de prevenire și combatere a fenomenului infracțional transfrontalier vor continua, pentru a se asigura că traficul internațional se desfășoară în condiții de legalitate și siguranță.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble