În spaţiul public a apărut ca un fel de ,,Superman” ideea activării unui ,,guvern din umbră”, care doreşte să preia pe ,,umerii lui firavi” marile probleme ale României. Mesajul parcă se aseamănă cu versurile poeziei pentru copii ,,Ala, bala portocala”: ,,Ieşi, fetiţă, la portiţă/Că te-aşteaptă Talion/Talion Fecior de domn,/Cu cercei, cu ghiocei,Cu mărgele, cu inele,/Cu un pumn de alunele,/Pe pofta inimii tale./Cioc, boc,/Treci la loc.” ,,Talion” nu e nimeni altul decât iniţiatorul acestei idei, iar fetiţa este, desigur, ,,guvernul din umbră”. În loc să vină ,,Talion Fecior de domn” cu soluţii complementare atât de necesare pentru soluţionarea crizelor actuale... aruncă ,,în stânga şi-n dreapta” cu tot felul de acuzaţii lipsite de consistenţa unor sondaje de opinie.
„Arta” de a găsi în permanență „nod în papură” concurenților politici este odioasă, dezolantă și neproductivă. Aceste atacuri conflictuale permanente creează o stare artificială de instabilitate în țară, de dezinformare publică, de revoltă interioară și neliniște. De multe ori, din declarațiile unor politicieni sau a unor analiști politici aserviți „lipsesc cu desăvârșire” ideile unei perspective optimiste în ceea ce privește dezvoltarea democratică a României. În alte țări au fost implementare strategii economice originale autohtone, iar acum acestea se bucură de prosperitate în condițiile economiei de piață.
Într-o vreme, denigrările politice aveau aspect de „vijelie” dramatică stradală cu iz de campanie electorală. O parte din politicienii români nu reușesc să se ridice deasupra amatorismului politic, motiv pentru care „bat apa-n piuă” spre dezamăgirea a milioane și milioane de români, care au plecat din țară. Cine să mai asculte „bumbăcelile” vocale politice ale mediocrilor ahtiați după Putere. Pe unele posturi de televiziune apar tot felul de „chibiți” bine plătiți, care „fac jocul” celor care „comandă” din umbră ce să spună în fața poporului. Prin informațiile lor „incendiare”, bine direcționate, încearcă să creeze în mintea oamenilor o imagine falsă despre anumite demersuri politice pozitive, care au „urnit” România din mocirla creată de unele „caricaturi politice” postdecembriste. Bucuria poporului de a trăi în Democrație este de multe ori terfelită de cele mai răutăcioase declarații politice publice lipsite de consistența pertinentă a unei gândiri optimiste și creative.
Politica are și ea o inteligență aparte, care nu este accesibilă întotdeauna publicului larg. Important ar fi ca finalitatea acesteia să fie scoasă la iveală pentru ca poporul să înțeleagă că unele lupte, mai „deșănțate”, la prima vedere, au condus la efecte pozitive în plan social și economic. Așteptările românilor sunt dintre cele mai simple, vitale pentru ei, iar dacă politicienii se îndepărtează de ele, credibilitatea acestora tinde spre rezultate nesatisfăcătoare pline de multă, prea multă dezamăgire. De multe ori, energia intelectuală a multor politicieni români este îndreptată împotriva unor concurenți, fie interni sau externi, în loc să fie folosită pentru soluționarea marilor probleme ale țării actuale.
Există politicieni, care prin manifestările lor deze-chilibrate, pline de reproșuri și caracterizări răutăcioase adresate adversarilor politici sau colegilor, atrag antipatia și nu simpatia alegătorilor. Am ascultat români, care spuneau că s-au săturat să urmărească, la televizor sau în presa scrisă, tot felul de lupte demagogice sterile. Aceste „pălăvrăgeli politice televizate” au început să-i enerveze pe unii români, pentru că ele sunt departe de problemele lor: familiale, medicale, de subzistență etc. Poate că inteligența politică ar trebui să tempereze dezlănțuirile politice violente. Poate că ideea construirii unor punți de legătură între anumite partide politice, care au aceleași orientări politice solidare, ar coagula adevărata Forță... atât de necesară pentru a construi în România ,,Normalitatea”, dar mai ales pentru a dejuca din mers și strategiile profitorilor autohtoni sau străini. ,,Guvernule din umbră” mai citeşte o dată poezia pentru copii ,,Ala, bala portocala”, poate că îţi ,,vine mintea la cap”: ,,Ieşi, fetiţă, la portiţă/Că te-aşteaptă Talion/Talion Fecior de domn,/Cu cercei, cu ghiocei,Cu mărgele, cu inele,/Cu un pumn de alunele,/Pe pofta inimii tale./Cioc, boc,/Treci la loc…”
Dumitru Țimerman




















