Începutul sfârșitului pentru Adrian Cozma în politică!

Începutul sfârșitului pentru Adrian Cozma în politică!
În general când este sfârșitul unei ere, generații sau unui grup de la conducerea unui partid altul nou îi ia locul. Așa pare a fi și în PNL după alegerile prezidențiale acolo unde partidul a avut un rezultat dezastruos de doar 811.952 voturi adică 8,79%. Practic președintele PNL Nicolae Ciucă a obținut în primul tur al alegerilor prezidențiale de duminică cel mai slab rezultat din istoria liberalilor. Șeful PNL a terminat pe locul 5 primul scrutin al prezidențialelorDupă un astfel de rezultat a venit bineînțeles și demisia. Sigur nu sțim dacă de onoare sau forțat de împrejurări dar Ostașul din fruntea liberalilor a dezertat!
La nivel central conducerea interimară a fost preluată de către Ilie Bolojan – președinte, prim-vicepreședinte – Emil Boc, prim-vicepreședinte – Ciprian Ciucu, prim-vicepreședinte – Dan Motreanu, prim-vicepreședinte – Valeriu Iftime, iar secretar General- Adrian Veștea.
Supriză și nu prea Adrian Cozma nu se află în conducerea națională a  PNL deși până mai ieri era vicepreședinte la nivel național pe probleme de  tineret și sport . Și culmea deși a ajuns primul luni dimineața la sediul partidului din Modrogan , extrem de înfierbântat și a țipat la televizor cu noaptea în cap , acesta nu se află în planul actualei conducerii naționale a partidului. Sigur probabil Ilie Bolojan, om cu experiență, nu pune botul la Cozma , cunoscut fiind faptul că acesta a făcut parte din echipa lui Florin Câțu dar și că schimbă taberele în funcție de interesul personal nu cel de partid!

Mai mult suntem ferm convinși că actuala conducere centrală știe că Ciucă s-a poziționat doar pe locul ȘASE la nivel județean, cu doar 8,96%. Extrem de interesant este faptul că fostul prezidențiabil Ciucă  a pierdut într-o manieră dezastruoasă tocmai în fiefurile PNL din județ.

Pe surse am aflat că vechii și adevărații liberali sătmăreni vor să preia “frâiele” PNL Satu Mare și să îl descalece , pe călărețul fără orizont, de la vârful partidului și să refacă  atmosfera și spiritul Brătienilor din cadrul partidului prin readucerea în conducere a unor intelectuali de valoare. Sătui probabil de dezbinări, scandal, nepotismele de la vârful partidului și de politica deficitară făcută de actualul lor șef portocaliu ,vopsit în galben aceștia s-au și îndepărtat de Cozma care este tot mai singur în interiorul partidului.

Aceleași surse liberale ne-au spus că nimeni de la PNL nu se mai bazează pe Cozma știut fiind faptul că după alegeri acesta va fi sigur schimbat .

Practic se anunță un fiasco pentru Adrian Cozma și la alegerile parlamentare și după.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble