Corecție în Franța

HCM Baia Mare a fost învinsă categoric de formația franceză Metz Handball, cu scorul de 34-24 (13-10), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a început modest, a fost condusă cu 3-0 (5), 4-1 (8) și 6-3 (14), ratând și două aruncări de la 7 metri în primul sfert de oră, prin Do Nascimento. Formația din Hexagon s-a desprins la patru goluri, 8-4 (18) și apoi la cinci goluri (9-4, 19), echipa băimăreană având o tresărire de orgoliu în finalul primei reprize, când a înscris de patru ori la rând, aducând scorul de la 10-5 (21) la 10-9 (26). Metz a intrat, totuși, la pauză cu un avans de trei goluri, 13-10.

În repriza secundă, în locul unei așteptate reveniri a formației din Maramureș, Metz s-a distanțat și mai clar pe tabelă, mai întâi la 17-10 (35), apoi la 25-16 (47), diferența maximă fiind de 12 goluri, 31-19. Metz s-a impus în cele din urmă cu 34-24, o victorie meritată, după un joc foarte slab al echipei antrenate de Costică Buceschi, care nu a reușit deloc să fie compactă în apărare (nici poarta nu a ajutat) și a fost imprecisă în atac — eficiență foarte redusă a aruncărilor.

În celălalt meci al grupei, Larvik (Norvegia) a învins pe MKS Selgros Lublin (Polonia), cu 28-23, vineri, în deplasare.

Larvik ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Metz, 2 p (+5), HCM Baia Mare, 2 p (-5), MKS Selgros Lublin, 0 p.

HCM Baia Mare va juca următorul meci acasă, cu Larvik, în data de 31 octombrie.

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble