Cupa României merge la Beltiug!

Cupa României merge la Beltiug!
|||||||||||||||||||||||

AJF Satu Mare

Știința lui Vasile Boudi s-a impus clar în finală, 4-1 cu Crasna Moftin

 

Cum era de așteptat, Știința Beltiug, câștigătoarea play-out-ului Ligii a 4-a Elite, s-a impus clar în finala Cupei României și a câștigat faza județeană a trofeului.

Echipa condusă de Vasile Boudi a trecut, scor 4-1, de Crasna Moftinu Mic, echipă aflată pe prima poziție în seria A a Ligii a 4-a.

Partida jucată pe stadionul Someșul Satu Mare a fost dominată clar de echipa din Beltiug care a avut un avans de două goluri încă din minutul 10 după reușitele lui Godje (min 5) și Iancu (min 10). Bîrle Sergiu a reaprins speranța pentru Crasna cu reușita din minutul 25 doar că peste alte zece minute Coți a refăcut diferența de două goluri.

Partea a doua a adus doar reușita lui Kegyes din penalty în minutul 76, jocul având de suferit din cauza oboselii acumulate de jucători sub povara căldurii sufocante de la ora meciului.

Știința Beltiug câștigă pentru a doua oară Cupa României după ce a reușit aceeași performanță și în 2021. În urmă cu două sezoane Știința învingea Energia Negrești Oaș în finala de pe stadionul Olimpia cu 3-2. Apoi în faza națională a Cupei echipa din Beltiug a cedat acasaă în fața CSM-ului din Satu Mare, scor 0-5.

Arbitraj excelent asigurat de trio-ul Simon Elek-Bathori Ștefan- Claudiu Matei. Iar observatorii au fost la înălțime... Pataki Zoltan de joc și Năstruț Liviu de arbitri.

Festivitatea de premiere a fost onorată de președintele AJF-ului sătmărean, Ștefan Szilagyi... cu diplome, medalii, mingi (și din piele) și cupe.

 

 

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble