Liga a 3-a: CSM Satu Mare- Sportul Șimleu 3-2. Continuă parcursul perfect în play out pentru trupa lui Tibi Csik!

CSM Satu Mare bifează a 5-a victorie consecutivă în play out și a scăpat definitiv de emoțiile retrogradării. Mai mult, elevii lui Tibi Csik, neânvinși de 12 etape pot visa acum chiar la o clasare la final de sezon pe prima poziție a play out-ului.

Sătmărenii s-au impus sâmbătă, scor 3-2 în fața vecinilor de clasament de la Sportul Șimleu. În prima repriză, oaspeții pregătiți de sătmăreanul Dacian Nastai au avut o abordare o tactică mai defensivă şi le-au lăsat gazdelor posesia. În urma unei faze fixe, CSM Satu Mare avea să deschidă scorul în minutul 27, Bonea a reluat cu capul în plasă o centrare venită din corner.. Până la pauză, avea să se facă 2 – 0, după o reușită a atacantului Cosmin Zamfir.

Şimleuanii puteau marca şi ei în prima parte, dar Leitan din careu sau Mansour nu au reuşit să-l învingă pe portarul sătmărean, Anca Trip. Şi Cătălin Vaida a avut o ocazie bună A driblat exelent în careu, dar şutul său s-a dus în bară şi ulterior în afara terenului.

În partea secundă, şimleuanii au schimbat tactica şi s-au apropiat şi mai mult de poarta sătmărenilor. Cătălin Vaida a marcat. Însă, după doar câteva minute, în urma unui contratac, CSM Satu Mare a refăcut avantajul de două goluri prin reușita lui Zsiga min 81.

Cu cinci minute înainte de final, Gueye Mansour a redus din handicap, dar până la final, Sportul Şimleu nu a mai avut forţa necesară pentru a obţine măcar un punct.

Pentru CSM Satu Mare vine duelul de miercuri de acasă cu CFR II Cluj în vreme ce Sportul Șimleu are un nou meci dificil, în deplasare la Progresul Şomcuta Mare.

CSM SATU MARE- Iulian Anca-Trip – Eduard Dobrai (Raul Ziman 46.), Răzvan Prodan, Mihăiță Mureșan, Flaviu Ionescu, Kanalos Tony (Vajda Roland 84.), Adrin Bura, Barth Kevin (Deniss Baior 69.), Zsiga Ervin, Cos Zamfir (Svarczkopf István 69.), Alex Bonea (Călin Vădan 59.). Antrenor principal: Tibor Csik.

Sportul : Paul Cosma – Pedro Paul (Răzvan Pop 84.), Marius Leitan, Paul Oșan, Mihai Cohan, Ionuț Pașcu, George Pop (Lukács Márk 84), Vlad Lujerdean, Adelin Neaga (Andrei Jula 89.), Cătălin Vaida ( Zoltán) Lázár 78.), Gueye Mansour. Antrenor principal: Dacian Nastai.

CFR 1907 II Cluj Napoca – CS Luceafărul Oradea 7–0 (4–0)

Au marcat Mihai Gâdea 5., 18., Ovidiu Hoban 21., Bogdan Sucitu 39., George Leață 73., 76., 90 + 2 .

Progresul Șomcuta Mare- SCM Zalău 1–3 (0–0)

Au marcat Bogdan Bîrle 90 + 2., Și Sergiu Pop 70., 85., Cosmin Meșter 82.

A marcat: Sergiu Ciocan 86. (din 11)

1. MINAUR 5 3 1 1 9–3 52
    2. CAO Oradea 5 2 0 3 4–5 45
    3. Lotus Felix 5 3 1 1 5–6 39
    4. Someșul Dej 5 2 3 1–5 37