Mai greu acasă

Romania

Pornite cu șansa a 4-a la titlu, fetele de la CSM Satu Mare, Adriana Matei și Vaida Beata, s-au oprit până la urmă în sferturi la turneul satelit CEV organizat în Centrul Nou. După ce au trecut pe tabloul principal de Cehia și Polonia , cu 2-0, a urmat meciul cu Germania.

Echipa României a jucat de la egal la egal cu formația care a evoluat anul trecut la Jocurile Olimpice, dar , din păcate, plusul de experiență al nemțoaicelor avea să facă pe final de seturi diferența.

Cuplul Beata&Matei a cedat cu 2-0 ( ambele seturi pierdute la 19) și a intrat în recalificări.

Duminică, la prânz, România-Ucraina pentru un loc în semifinale. În fața unui public numeros , fetele antrenate de Adrian Pricop au câștigat primul set la 17 și păreau pe val… Doar că ucrainencele au revenit în meci și au dus partida în decisiv după 21-19 în setul doi.

Meciul s-a rupt la 6-6 în decisiv când ale noastre au cedat patru mingi la rând, Ucraina a făcut 10-6, apoi au știut cu experiență să adune punctele necesare pentru victorie. 15-10 în decisiv și România a rămas în afara semifinalelor.

Semifinalele și finalele s-au jucat aseară după închiderea ediției. Vom reveni în ediția de mâine cu clasamentul final și cu reacții de la acest eveniment deosebit organizat la Satu Mare.