O clipă de aducere aminte!

O clipă de aducere aminte!
|
Maestrul grafician Aurel Cordea s-a născut în data de 15 iulie 1937 în Micula, judeţul Satu Mare. A studiat la Institutul „Ion Andreescu” din Cluj-Napoca - la secţia Arte decorative şi textile, în perioada 1957-1963. Absolvind, rămâne în cadrul institutului, ca asistent-preparator, timp de un an. În 7 iunie 1968 devine membru titular al Uniunii Artiştilor Plastici din România, secţia Grafică.
A fost redactor tehnic, apoi grafician la cotidianul „Cronica sătmăreană”, până în 1 martie 1970. Tot din acest an, îl găsim ca scenograf la Teatrul de Nord Satu Mare.
Apreciat de oficialităţile timpului, a fost cooptat în cadrul Comitetului Judeţean de Partid, ocupându-se de tot ceea ce presupunea atingere cu grafica, pe plan local, naţional dar şi internaţional, realizând lucrări de grafică publicitară, plăci comemorative (inundaţii 1970), lucrări de pavoazare (Ziua Recoltei), prezentări grafice de albume, lucrări reprezentative pentru oraş (stema oraşului).
Nu a mai fost agreat (neavând “şcoală de partid”), de către conducerea judeţului, astfel că, în noiembrie 1989 a fost “eliberat” din funcţie, fiind nevoit să-şi caute o altă slujbă. După câteva luni fără serviciu, a revenit ca scenograf la Teatrul de Nord.
Din 1999 a intrat în pensie. Nu şi-a întrerupt activitatea, devenind pentru o perioadă lector la Universitatea de Vest “Vasile Goldiş” Arad, filiala Satu Mare.
            A realizat frontispicii ale unor cunoscute publicaţii sătmărene: „Gazeta de Nord-Vest”, „Univers sătmărean”, „Poesis”, „Poteci” (Liceul “Doamna Stanca”), „Luceafărul” (Liceul „Mihai Eminescu”) etc. Vă prezentăm, în facsimil, grafica primului număr al publicaţiei GNV.
Despre activitatea graficianului Aurel Cordea au scris, de-a lungul vremii, cronici apreciative cunoscuţi oameni de cultură ai Sătmarului, precum Voicu D. Rusu, George Vulturescu sau Grigore Scarlat, care spunea că opera maestrului poate fi sintetizată prin cunoscutul dicton latin :”Non multa, sed multum!”.
Aurel Cordea a fost un artist talentat şi apreciat, dar a rămas totuşi un om modest. Retras, atras de perfecţiune, sever din punct de vedere profesional cu el însuşi, dar şi cu cei din jur, avea totuşi un dezvoltat simţ al umorului, calitate ce-i completa felul frumos de-a fi.
Maestrul a trecut în eternitate într-o tristă zi de 17 decembrie 2006.
Adresez mii de mulţumiri fiicei artistului, dr. Marta Cordea, demnă continuatoare a tradiţiei culturale a familiei sale, pentru informaţiile oferite despre activitatea părintelui său drag.
Claudiu Govor
Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
Anunt AG Satu Mare
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Street Food
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble