Real Madrid, supercampioana Europei

Real Madrid câştigă pentru a doua oară în istorie Supercupa Europei, impunându-se cu 2-0 în faţa celor de la FC Sevilla. Câştigătoarea Ligii Campionilor a dominat categoric partida de la Cardiff, Sevilla reuşind să reziste numai 30 de minute în faţa asaltului ”galactic”.

Ronaldo a deschis scorul după o centrare perfectă a lui Gareth Bale, care l-a găsit complet liber în careul advers pe atacantul portughez. Singura ocazie mare a andaluzilor a venit după o bîlbîială incredibilă în defensiva madrilenilor, însă Casillas a reuşit să intervină. Toni Kroos şi James Rodriguez au avut parte de un debut destul de timid, Realul fiind în continuare condus de perechea incredibilă formată din Bale şi Ronaldo. Portughezul a închis meciul imediat după pauză, cînd l-a învins pe Beto din nou cu un şut din apropiere. Campioana Europei a oprit motoarele după reuşita de 2-0, Bale fiind singurul care mai insista să-l pună la încercare pe Beto, pentru un eventual gol pe teren propriu. 2-0 a fost însă suficient pentru al doilea triumf în Supercupa Europei, la 12 ani distanţă de cel realizat în prima perioadă galactică, 3-1 cu Feyenoord, de Zidane, Figo, Roberto Carlos şi Raul.