More

    Brazilia a murit. Trăiască Brazilia!

    8 iulie a devenit zi de doliu în Brazilia pentru următorii 100 de ani. Chiar și stră-strănepoții copiilor de astăzi vor avea coșmaruri cu o tabelă de marcaj care li se va arăta astfel: Brazilia – Germania 1-7. Goluri: Oscar (90) / T. Muller (11), Klose (23), Kroos (24, 26), Khedira (29), Schurrle (69, 79).
    Germania va juca duminică seara, pe 13 iulie, cea de-a 8-a finală din istoria sa (trei câștigate, în 1954, 1974 și 1990; patru pierdute, în 1966, 1982, 1986 și 2002). Adversară îi va fi ori vecina Olanda (pe care a învins-o, 2-1, în finala din 1974), ori Argentina (cu care a disputat două finale: 2-3 în 1986, 1-0 în 1990).
    Acest 1-7 a stabilit câteva recorduri neverosimile:
    * cea mai severă înfrângere a unei echipe în semifinalele/finalele Campionatului Mondial (19 ediții, întinse pe 84 de ani, 1930-2014);
    * cea mai severă înfrângere a unei echipe-gazdă în istoria Campionatului Mondial (așa ceva n-au pățit nici Africa de Sud, Coreea de Sud, Japonia, Mexic, Chile, Elveția sau Suedia);
    * cea mai severă înfrângere la acest turneu final (Iran, Honduras, Australia sau Camerun n-au suferit o asemenea umilință); paradoxal, al doilea colaps – ca dimensiuni – aparține campioanei mondiale en-titre, Spania: 1-5 cu Olanda.
    * cele mai negre serii din istoria Campionatului Mondial: trei goluri primite în patru minute (23, 24, 26), respectiv patru goluri încasate în șapte minute (23, 24, 26, 29).
    S-o luăm și altfel. Germania, echipa care a părut că se distrează cu o echipă de pitici brazilieni aduși direct din carnavalul de la Rio, n-a fost chiar bau-baul acestui turneu final. După un 4-0 reconfortant în derby-ul european cu Portugalia, au urmat scoruri chinuite, cu trupe din zonele exotice ale fotbalului: 2-2 (după 1-2!) cu Ghana, 1-0 cu SUA, 2-1 după prelungiri cu Algeria (0-0 în 90 de minute). Chiar și meciul cu Franța, 1-0, s-a înscris în șirul celor neconvingătoare, dat fiind că Benzema a ratat golul egalării în ultimul minut de joc.
    Asta-i culmea: să nu poți bate nici Ghana, nici Algeria în timpul regulamentar, dar să spulberi Brazilia (la ea acasă) cu 7-1! Sau: să nu dai Algeriei niciun gol în 90 de minute, dar să perforezi de cinci ori poarta Braziliei în 29 de minute! Ne aflăm într-un paranormal desăvârșit, pe care nu-l vor putea explica nici cei mai mari experți ai fotbalului. Dar poate că tocmai de aceea e acest sport atât de frumos…
    Prin prestația de marţi, Brazilia și-a pierdut aura câștigată în aproape șase decenii de izbânzi, încununate cu cinci titluri mondiale (1958, 1962, 1970, 1994, 2002). De acum, pentru multă vreme, Brazilia nu va mai fi o trupă de extratereștri, ci o echipă de pământeni. Va mai câștiga, probabil, titluri mondiale, dar niciodată nu va mai avea poleiala adusă de generația lui Pele-Vava-Garrincha, șlefuită de cea a lui Romario-Bebeto-Ronaldo și pierdută de cea a lui Marcelo-Fred-Hulk.
    O sugestie pentru șefii Federației Braziliene de Fotbal: să nu mai solicite în vecii-vecilor organizarea vreunui Campionat Mondial! Cele mai mari tragedii din istoria țării s-au petrecut chiar pe pământ brazilian: 1-2 cu Uruguay în “finala” din 1950 (când gazdelor le era suficient un egal, în grupa decisivă), 1-7 în semifinala cu Germania din 2014.
    S-a lăsat noaptea peste fotbalul brazilian. Dar pe plajele Atlanticului și prin junglele amazoniene tocmai bat mingea copiii slăbuți și bronzați care peste 20 de ani vor câștiga Cupa Mondială. Brazilia, chiar și rănită de moarte, își va digera umilința și va recuceri lumea.

    ȘTIRI RECENT ADĂUGATE