Mani Gyenes, la clasa Silver

=

7

Ieri s-a dat startul la cel mai dur raliu din lume, Red Bull Romaniacs. În cele din urmă, pe lista de start a apărut şi sătmăreanul Emanuel Gyenes, de la Vectra Racing Braşov, după ce prezenţa sa la această competiţie a stat sub semnul întrebării.
    Acesta ar fi trebuit să concureze la clasa regină, fiind cel mai bun român de la Red Bull Romaniacs şi singurul care a încheiat toate ediţiile la care a participat. Însă Mani s-a mutat la clasa Silver pentru că motorul său a fost serios avariat în ultima etapă de enduro de la Predeal, unde acesta a cucerit al şaptelea titlu naţional.
    Încă luni seara motocicleta sa era bucăţi şi aştepta piesele pentru a le schimba pe cele stricate.
    Ieri, spre seară, în centrul Sibiului a avut loc prologul RBR. Adică cei 350 de rideri din întreaga lume au avut un traseu plin cu obstacole, iar în ordinea în care aceştia au încheiat pornesc în prima etapă.
    Cea de-a 11-a ediţie are programate trasee care depăşesc limitele în Carpaţii Meridionali – Munţii Făgăraş, urmând ca pe 19 iulie să aflăm câştigătorii.