Două victorii pentru CSM cu Academia Minaur

=

handbal1

Handbaliştii de la CSM Satu Mare au jucat ieri dimineaţă al doilea meci amical, după cel disputat vineri la Cluj. De această dată adversara elevilor lui Nicolae Istrate a fost Academia Minaur Baia Mare. Sătmărenii s-au impus cu 35-27, la capătul unui meci în care au fost utilizaţi toţi jucătorii din lotul CSM-ului.

Gruparea sătmăreană a început ezitant partida, oaspeţii din Baia Mare reuşind să rămână în avantaj până în minutul 28, când handbaliştii noştri au egalat la 14. Scorul pauzei avea să fie 15-14 pentru CSM, avantaj minim la intrarea la cabine.

În schimb, în repriza a doua jocul a curs într-un singur sens. Elevii lui Istrate s-au distanţat la trei goluri (18-15 în minutul 37), iar mai apoi avantajul a crescut considerabil, diferenţa crescând până la 10 goluri în favoarea CSM-ului: 20-16 (’39), 21-19, 26-20 (’49), 27-20 (’50), 29-21 (’51), 30-21 şi 33-23 (’56), atunci înregistrându-se cea mai mare diferenţă de scor. Scor final 35-27 şi o evoluţie bună a handbaliştilor.

“Am început ezitant meciul, dar ne-am revenit în repriza a doua. Mai avem de lucrat la omogenizarea echipei, dar suntem pe drumul cel bun. Vom vedea o creştere de formă în meciurile amicale care vor urma, mai ales că sezonul începe pe 13 septembrie“, a spus Nicolae Istrate.

Pentru CSM au marcat Jurj şi Morar 7, Clipea, Ungar şi Olah 4, Axinia şi Mateş 2, R. Pop, Cristescu, Santeiu, Mureşan, Varga câte un gol. Au mai evoluat portarii Pogynă, Cioroiu şi Cotoi.

Spre seară a avut loc cea de-a doua întâlnire de la Satu Mare dintre CSM şi Academia, scorul final fiind 37-32 (15-19) pentru gruparea sătmăreană.