Judo / CS Unio a dominat Cupa Aradului şi Cupa Transilvaniei

În week-end-ul care s-a încheiat, judoka de la CS Unio au participat la două competiţii naţionale, una la Arad şi alta la Cluj. La Cupa Aradului, Dominic Stan (38 kg) a terminat primul, Cris Felber (38 kg) şi Sergiu Oprea (50 kg) s-au clasat pe doi, iar Raul Oprea (50 kg) pe trei, la U 12.

La U 14 Jennifer Czerlau (+52 kg) şi Norbert Domuţa (46 kg) şi-au câştigat categoriile, iar Atlanta Takacs (44 kg) a terminat pe doi.

Duminică dimineaţa sportivii au plecat spre Cluj, la Cupa Transilvaniei. Şi acolo, rezultatele sătmărenilor au fost pe măsură. La U 14 Norbert Domuţa (46 kg) a câştigat categoria, Jennifer Czerlau (57 kg) s-a clasat pe doi, iar Atlanta Takacs (44 kg) a terminat pe trei.

La U 16 Sabin Demian (60 kg) s-a clasat pe doi, iar pe trei au ieşit Mercedes Czerlau (57 kg) şi Emanuel Vaida (+60 kg).

După aceste “teste“, sportivii antrenaţi de Mihaly Terely şi Doina Czerlau se pregătesc acum pentru finalele de ne-waza, luptă la sol, care vor avea loc la sfârşitul săptămânii la Tn. Severin.