Corecție în Franța

HCM Baia Mare a fost învinsă categoric de formația franceză Metz Handball, cu scorul de 34-24 (13-10), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a început modest, a fost condusă cu 3-0 (5), 4-1 (8) și 6-3 (14), ratând și două aruncări de la 7 metri în primul sfert de oră, prin Do Nascimento. Formația din Hexagon s-a desprins la patru goluri, 8-4 (18) și apoi la cinci goluri (9-4, 19), echipa băimăreană având o tresărire de orgoliu în finalul primei reprize, când a înscris de patru ori la rând, aducând scorul de la 10-5 (21) la 10-9 (26). Metz a intrat, totuși, la pauză cu un avans de trei goluri, 13-10.

În repriza secundă, în locul unei așteptate reveniri a formației din Maramureș, Metz s-a distanțat și mai clar pe tabelă, mai întâi la 17-10 (35), apoi la 25-16 (47), diferența maximă fiind de 12 goluri, 31-19. Metz s-a impus în cele din urmă cu 34-24, o victorie meritată, după un joc foarte slab al echipei antrenate de Costică Buceschi, care nu a reușit deloc să fie compactă în apărare (nici poarta nu a ajutat) și a fost imprecisă în atac — eficiență foarte redusă a aruncărilor.

În celălalt meci al grupei, Larvik (Norvegia) a învins pe MKS Selgros Lublin (Polonia), cu 28-23, vineri, în deplasare.

Larvik ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Metz, 2 p (+5), HCM Baia Mare, 2 p (-5), MKS Selgros Lublin, 0 p.

HCM Baia Mare va juca următorul meci acasă, cu Larvik, în data de 31 octombrie.