Cel mai reuşit meci al sezonului

=

Baschet2

Cine a fost sâmbătă la sala Ecaterina Both a văzut, spunem noi, cel mai bun meci al baschetbalistelor de la CSM Satu Mare. Adversara grupării sătmărene, Nova Vita Tg. Mureş, nu a avut nici o şansă în faţa tăvălugului sătmărean.

Chiar dacă primul sfert a fost extrem de echilibrat, 21-21, fetele noastre au arătat dăruire, determinare şi poftă de joc. A urmat un sfert doi câştigat cu 24-17. Al treilea a fost unul de coşmar pentru mureşence, care au reuşit doar 9 puncte, însă au încasat 25! Ultimul sfert ne-a aparţinut, la limită, 22-21, însă în ultimele minute am văzut la lucru şi junioarele.

Cea mai bună marcatoare a fost din nou Toccara Ross cu 23 de puncte, urmată îndeaproape de căpitanul Andreea Orosz, cu 20 de puncte şi Eniko Laza cu 17. Marija Radovic a reuşit 10 puncte, Ashley Adams 8, Flavia Ferenczi 6, Bianca Voica 4, Luminiţa Manta şi Renata Szmutku câte două. Au mai evoluat Bianca Kiss, Teodora Vasile şi Valentina Bolba, iar Ross a reuşit şi un “double-double“, cu 23 de puncte şi 10 recuperări, trei assist-uri.

Surpriza etapei vine însă de la Braşov, unde Olimpia din localitate a învins CSBT Alexandria cu 89-76, ceea ce face ca braşovencele să îşi betoneze ultima poziţie de play-off. S-a încheiat turul de campionat, un bilanţ care nu ne încântă neapărat, doar 5 victorii şi 8 înfrângeri, însă la cum au jucat fetele sâmbătă, ne scoatem pălăria în faţa lor.

Pentru echipa de baschet urmează două confruntări în Cupă cu puternica formaţie CSU Alba Iulia, în debutul lunii viitoare, pe 3 şi 4 decembrie, iar pe 6 partida de la Craiova, din returul Ligii Naţionale.