Formula 1 Hamilton din nou campionul lumii!

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) și-a adjudecat, pentru a doua oară în carieră, titlul de campion mondial al piloților de Formula 1, victorie cu panaș, de vreme ce și-a adjudecat și ultima cursă a sezonului, Marele Premiu de la Abu Dhabi, disputat duminică, al 11-lea succes în acest sezon, din 19 probe, record. Primul succes final a fost obținut de britanicul de 29 de ani în 2008, când alerga la McLaren, echipa care l-a crescut încă de la 10 ani, pe când concura în karting. Amenințător până în ultimul moment, datorită noii prevederi regulamentare, destul de contestate, a dublării punctajului în ultima cursă a sezonului (una dificilă și prin faptul că a început ziua, pe lumina soarelui, și s-a terminat în nocturnă), coechipierul de la Mercedes al lui Hamilton, Nico Rosberg, n-a avut nervii necesari să reziste unei asemenea tensiuni, iar după ce a plecat din pole position a încheiat pe locul 14. În cursa de la Abu Dhabi, brazilianul Felippe Massa a terminat pe 2, iar finlandezul Valtteri Bottas, pe 3, ambii concurând pentru Williams.