Cupa Stânca Şoimilor, dominată de sătmăreni

În week-end, judoka de la CS Unio au participat la ultimul turneu din acest an, la Băile Tuşnad, unde s-a desfăşurat Cupa Stânca Şoimilor. 12 sportivi au concurat, majoritatea dintre aceştia urcând pe podium, supervizaţi de antrenorul Mihaly Terely.

Astfel la categoria de vârstă 10-11 ani, Luca Felber (42 kg) a terminat pe primul loc, pe doi s-a clasat Raul Mătuşan (30 kg), pe trei Kriss Felber (34 kg), iar pe cinci Andrei Mărcuş (27 kg) şi Darius Mitraşca (42 kg).

La U 12 Raul Oprea a câştigat categoria 50 kg, iar Ştefan Breban (34 kg) s-a clasat pe cinci.

La U 13, cel mai bun sătmărean a fost Sergiu Oprea (50 kg), care s-a clasat primul, urmat pe doi de Dominic Stan (38 kg) şi Viktoria Teleky (36 kg), Mate Teleky (50 kg) terminând al cincilea.

Pentru micii judoka urmează o scurtă vacanţă de iarnă, însă cei mari se vor pregăti şi între sărbători, pentru că în ianuarie încep concursurile importante.