Judo – Clasări pe podium la Miskolc şi Tg. Secuiesc

Judoka de la CS Unio au participat sâmbătă la două competiţii, Cupa Tg. Secuiesc şi la un turneu internaţional în Miskolc.

Antrenorul Mihaly Terely s-a deplasat la Tg. Secuiesc, la U 11 vor intra pe tatami Kriss Felber (34 kg) şi Luca Petric (30 kg), la U 12 Andrei Petric (38 kg), iar la U 14 Norbert Domuţa (46 kg). Iar Doina Czerlau s-a deplasat la Miskolcz, alături de sportivii Dominic Stan (32 kg) şi Mate Teleky (50 kg) la U 12, respectiv Viktoria Teleki (37 kg) la U 10.

În Ungaria, cel mai bun rezultat a fost înregistrat de Stan Dominic (U 12-38 kg) şi Viktoria Teleky (U 10-37 kg), care s-au clasat pe doi, în timp ce Mate Teleky (U 12-50 kg) a terminat pe trei. La Miskolc au mai participat judoka din Miercurea Ciuc, Liberty Oradea, Slovacia, Ucraina şi Ungaria.
La Tg. Secuiesc Kriss Felber a câştigat categoria 34 de kg, în timp ce Norbert Domuţa a cucerit medalia de argint.
De notat că unii dintre sportivi se află la primele concursuri importante, practicând sportul de performanţă de mai puţin de un an.