N-a fost loc de surprize

10836451_882556771777842_1251413769_n

CSU Alba Iulia s-a calificat fără emoții în Final Four-ul Cupei României, după ce a învins în manşa retur a sferturilor de finală pe CSM Satu Mare, scor 93-65 (26-19, 28-16, 16-13, 23-19).Plecate în ziua jocului spre Alba Iulia, baschetbalistele de la CSM au părut resemnate încă din start.

CSU Alba Iulia a demonstrat încă din primele secvențe că întâlnirea este o formalitate, elevele lui Miroslav Popov impunându-și ritmul. Fără a apăsa pedala prea mult, studentele au luat avantaj pe tabelă, și-au adjudecat primele două sferturi, iar la pauza mare dețineau, deja, un avantaj confortabil: 54-35. Cum soarta jocului era scrisă, în ultimul sfert, Popov a introdus-o în teren și pe tânăra Mihaela Gherman. Și în prima manșă, albaiuliencele au învins, în deplasare, cu 87-80.

Pentru CSM Satu Mare din nou Andreea Orosz şi Toccara Ross au fost cele mai eficiente jucătoare. Americanca a reuşit 15 puncte +2 recuperări şi 4 pase decisive în vreme ce Orosz a avut 14 puncte, 4 recuperări şi 2 pase decisive.Au mai marcat Radovic-9, Laza şi Adams câte 6, Ferenczi-7, Voica-3, Szmutku-5.

Ross a plecat acasă!
Din păcate, pentru americanca Toccara Ross a fost ultimul meci în tricoul CSM-ului. Aceasta a plecat se pare de la echipă după meciul de la Alba Iulia, jucătoarea acuzând restanţele salariale şi lipsa unei perspective de a-şi mai primi banii pe ultimele două luni ale anului. Interesant e că după meci echipa a plecat mai departe de la Alba Iulia la Craiova unde azi la prânz va întâlni pe SCM în Liga Naţională!

Pentru CSU Alba Iulia au înscris: Wumi Agunbiade – 22, Jessica Kuster – 13, L’Oreal Price – 8, Larisa Toma – 8, Marta Fodor – 7, Milica Deura – 6,Valencia McFarland – 4, Dora Ardelean – două.