More


    Anul sportiv 2015 (I)

    - Advertisement -

    ausopen

    Anul care a venit, la fel ca 2014, va avea o mulţime de evenimente sportive, iar la multe dintre ele vor participa şi sportivi români.

    Mai jos aveţi prima parte a calendarului evenimentelor sportive din 2015:
    IANUARIE
    3-18 – Fotbal american: play-off NFL
    5-11 – Tenis: Turneele ATP de la Brisbane, Chennai şi Doha
    5-11 – Tenis: Turneele WTA de la Brisbane (Australia), Shenzen şi Auckland
    12 – Fotbal: decernarea Balonului de Aur, la Zurich
    12-18 – Tenis: Turneele ATP de la Auckland şi Sydney
    12-18 – Tenis: Turneele WTA de la Sydney şi Hobart
    15-17 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Austin
    15 ianuarie – 1 februarie – Handbal: Campionatul Mondial masculin, la Doha
    17 ianuarie – 8 februarie – Fotbal: Cupa Africii pe Naţiuni, în Guineea Ecuatorială
    19 ianuarie – 1 februarie – Tenis: Turneul de Grand Slam, Australian Open
    22-25 – Auto: Raliul Monte-Carlo
    26 ianuarie – 1 februarie – Patinaj artistic: Campionatele Europene, la Stockholm
    29 ianuarie – 1 februarie – Ciclism: Săptămîna de la Mallorca
    FEBRUARIE
    1 – Fotbal american: Superbowl, la Glendale
    2-8 – Tenis: Turneele ATP de la Quito (Ecuador), Montpellier (Franţa) şi Zagreb
    6 – Rugby: prima etapă a Turneului celor 6 Naţiuni, Ţara Galilor – Anglia
    7 – Rugby: prima etapă a Turneului celor 6 Naţiuni, Italia – Irlanda şi Franţa – Scoţia
    9-15 – Tenis: Turneele ATP de la Rotterdam, Sao Paulo şi Memphis (SUA)
    9-15 – Tenis: Turneul WTA de la Anvers
    9-15 – Patinaj artistic: Campionatele celor 4 Continente, la Seul (Coreea de Sud)
    12-13 – Lupte greco-romane: Cupa Mondială, la Teheran (Iran)
    12-14 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Orlando (SUA)
    12-15 – Auto: Raliul Suediei
    14 – Ciclism: Turul Murciei (Spania)
    14 – Rugby: etapa a II-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Anglia – Italie şi Irland – Franţa
    15 – Ciclism: Clasica Almeria (Spania)
    15 – Rugby: etapa a II-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Scoţia – Ţara Galilor
    16-22 – Tenis: Turneele ATP de la Delray Beach (SUA), Rio de Janeiro şi Marsilia
    16-22 – Tenis: Turneele WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite) şi Rio de Janeiro
    17-18 – Fotbal: prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor
    18-22 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe velodrom, la Saint-Quentin-en-Yvelines
    18-22 – Ciclism: Ruta del sol (Spania)
    19 – Fotbal: prima manşă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa
    20-22 – Judo: Marele Premiu de la Dusseldorf (Germania)
    23 februarie – 1 martie – Tenis: Turneele ATP de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), Acapulco şi Buenos Aires (Argentina)
    23 februarie – 1 martie – Tenis: Turneele WTA de la Acapulco (Mexic) şi Doha
    24-25 – Fotbal: prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor
    24-28 – Tir cu arcul: Campionatele Europene în sală, la Koper (Slovenia)
    26 – Fotbal: manşa secundă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa
    28 – Rugby: etapa a III-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Scoţia – Italie şi Franţa – Ţara Galilor
    MARTIE
    1 – Fotbal: Finala Cupei Ligii Angliei, pe Wembley
    1 – Rugby: etapa a III-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Irlanda – Anglia
    2-8 – Tenis: Turneele WTA de la Monterrey (Mexic) şi Kuala Lumpur (Malaysia)
    2-8 – Tir: Campionatele Europene 10 metri, la Arnhem (Olanda)
    5-8 – Auto: Raliul Mexicului
    6-8 – Atletism: Campionatele Europene în sală, la Praga (Cehia)
    6-8 – Tenis: primul tur al Cupei Davis
    7-8 – Lupte: Cupa Mondială feminină, la Sankt Petersburg (Rusia)
    7-8 – Tenis: primul tur al Fed Cup
    8-15 – Ciclism: Cursa Paris-Nisa (Franţa)
    9-22 – Tenis: Turneul de la Indian Wells (SUA), masculin şi feminin
    10-11 – Fotbal: manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor
    12 – Fotbal: Europrima manşă a optimilor de finală ale Ligii Europa
    14 – Rugby: etapa a IV-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Ţara Galilor – Irlanda şi Anglia – Scoţia
    15 – F1: Marele Premiu al Australiei, la Melbourne
    15 – Rugby: etapa a IV-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Italia – Franţa
    15 – Ski alpin: slalom hommes, à Krankska Gora (SLO)
    17-18 – Fotbal: manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor
    19 – Fotbal: manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Europa
    19 – Baschet: manşa tur a finalei feminine a Eurocup
    19-22 – Karate: Campionatele Europene, la Istanbul (Turcia)
    21 – Atletism: World Challenge, la Melbourne (Australia)
    21 – Rugby: etapa a V-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Italia – Ţara Galilor, Scoţia – Irlande şi Anglia – Franţa
    22 – Ciclism: Cursa Milano – San Remo
    23 martie – 5 aprilie – Tenis: Turneele de la Miami (SUA), masculin şi feminin
    23-29 – Ciclism: Turul Cataluniei (Spania)
    23-29 – Patinaj artistic: Campionatele Mondiale, la Shanghai (China)
    24 – Fotbal: alegerea preşedintelui UEFA, la Viena (Austria)
    26 – Baschet: manşa secundă a finalei feminine a Eurocup
    27-29 – Fotbal: meciuri în preliminariile Campionatului European din 2016
    28 – Atletism: Campionatele Mondiale de cross-country, la Guiyang (China)
    29 – Ciclism: Cursa Gand – Wevelgem
    29 – F1: Marele Premiu al Malaysiei, la Sepang
    29 – Moto: Marele Premiu al Qatarului, la Losail
    APRILIE
    4-5 – Volei: Final Four-ul Ligii Campionilor feminin
    5 – Ciclism: Turul Flandrei (Belgia)
    6-11 – Ciclisme Turul Ţării Bascilor
    6-12 – Tenis: Turneele WTA de la Casablanca (Maroc) şi Houston (SUA)
    6-12 – Tenis: Turneele WTA de la Charleston (SUA) şi Katowice (Polonia)
    7 – Volei: prima manşă a finalelor Cupei CEV, masculin şi feminin
    9-12 – Judo: Campionatele Europene, la Glasgow (Scoţia)
    9-18 – Haltere: Campionatele Europene, la Tbilisi (Georgia)
    10 – CIO: sărbătorirea a 100 de ani de la înfiinţarea CIO, la Lausanne (Elveţia)
    10-11 – Atletism: Alegerea preşedintelui Federaţiei Europene, la Bled (Slovenia)
    10-12 – Baschet: Final Four-ul Euroligii feminine
    11 – Canotaj: Cursa Oxford – Cambridge, la Londra
    11 – Volei: manşa secundă a finalelor Cupei CEV, masculin şi feminin
    11-12 – Lupte libere: Cupa Mondială, la Los Angeles (SUA)
    12 – Atletism: Maratonul de la Paris
    12 – Ciclism: Cursa Paris-Roubaix
    12 – Ciclism: Clasica Primavera (Spania)
    12 – F1: Marele Premiu al Chinei, la Shanghai
    12 – Moto: Marele Premiu al SUA, la Austin
    13-19 – Gimnastică: Campionatele Europene, la Montpellier (Franţa)
    13-19 – Tenis: Turneul ATP de la Monte-Carlo
    13-19 – Tenis: Turneul WTA de la Bogota (Columbia)
    14-15 – Fotbal: prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor
    15-18 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Mesa (SUA)
    16 – Fotbal: prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Europa
    16-19 – Patinaj artistic: Trofeul mondial pe echipe, la Tokyo (Japonia)
    18-19 – Auto-moto: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franţa)
    18-19 – Tenis: semifinalele Fed Cup
    18 aprilie – 1 iunie – Baschet: play-off-ul NBA
    19 – Ciclism: Cursa Amstel Gold Race (Olanda)
    19 – F1: Marele Premiu al Bahrainului, la Sakhir
    19 – Moto: Marele Premiu al Argentinei, la Termas de Rio Hondo
    20 – Atletism: Maratonul de la Boston (SUA)
    20-26 – Tenis: Turneele ATP de la Barcelona (Spania) şi Bucureşti (România)
    20-26 – Tenis: Turneul WTA de la Stuttgart (Germania)
    21-22 – Fotbal: manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor
    23 – Fotbal: manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Europa
    24-26 – Baschet: Final Four-ul Eurochellenge masculin
    24-26 – Auto: Raliul Argentinei
    24-29 – Baschet: Finala Eurocupei masculin
    26 – Atletism: Maratonul de la Londra
    26 – Ciclism: Cursa Liege-Bastogne-Liege (Belgia)
    27 aprilie – 3 mai – Tenis: Turneele ATP de la Munchen (Germania) şi Istanbul
    27 aprilie – 3 mai – Tenis: Turneul WTA de la Marrakech (Maroc)
    29 aprilie – 3 mai – Gimnastică ritmică şi sportivă: Campionatele Europene, la Minsk (Belarus)
    MAI
    1 – Rugby: Finala Cupei Challenge, pe stadionul Twickenham (Anglia)
    1-3 – Kayac-canoe în linie: Campionatele Europene, la Racice (Cehia)
    1-10 – Tenis: Turneele ATP şi WTA de la Madrid (Spania)
    1-17 – Hochei pe gheaţă: Campionatul mondial masculin, la Praga (Cehia)
    2 – Rugby: Finala Cupei Europei, pe stadionul Twickenham (Anglia)
    2-3 – Handbal: prima manşă a finalei feminine a Cupei EHF
    3 – F1: Marele Premiu al Coreei de Sud
    3 – Moto: Marele Premiu al Spaniei, la Jerez de la Frontera
    5-6 – Fotbal: prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor
    7 – Fotbal: prima manşă a semifinalelor Ligii Europa
    9 – Atletism: World Challenge, la Kingston
    9-10 – Handbal: Final Four-ul Ligii Campionilor feminin, la Budapest (Ungaria)
    9 -10 – Handbal: manşa secundă a finalei Cupei EHF feminin
    9-31 mai – Ciclism: Turul Italiei
    10 – Atletism: World Challenge, la Tokyo
    10 – F1: Marele Premiu al Spaniei, la Barcelona
    11-17 – Tenis: Turneele ATP şi WTA de la Roma (Italia)
    12-13 – Fotbal: manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor
    14 – Fotbal: manşa secundă a semifinalelor Ligii Europa
    14 – Fotbal: finala Ligii Campionilor feminin, la Berlin (Germania)
    14-17 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Charlotte (SUA)
    15 – Atletism: Liga de Diamant, la Doha
    15-17 – Baschet: Final Four-ul Euroligii masculine, la Madrid (Spania)
    16-17 – Handbal: Final Fourul Cupei EHF masculin
    17 – Atletism: Liga de Diamant, la Shanghai
    17 – Atletism: Cupa Europei la marş, la Ivano-Frankivsk (Ucraina)
    17 – Moto: Marele Premiu al Franţe, la Le Mans
    17-23 – Tenis: Turneele ATP de la Nisa (Franţa) şi Geneva (Elveţia)
    17-23 – Tenis: Turneul WTA de la Strasbourg (Franţa)
    20 – Atletism: World Challenge, la Beijing (China)
    21-24 – Auto: Raliul Portugaliei
    23 – Atletism: World Challenge, la Dakar
    23 – Atletism: World Challenge, la Ponce
    23-24 – Judo: Mastersul de la Rabat
    24 – Atletism: World Challenge, la Hengelo (Olanda)
    24 – F1: Marele Premiu al Principatului Monaco, la Monaco
    24 mai – 7 iunie – Tenis: Turneul de Grand Slam de la Roland-Garros
    26 – Atletism: World Challenge, la Ostrava
    27 – Fotbal: finala Ligii Europa, la Varşovia
    27 – Handbal: prima manşă a finalei Ligii Campionilor feminin
    29 – Fotbal: al 65-lea congres al FIFA şi alegerea preşedintelui, la Zurich (Elveţia)
    29-31 – Canotaj: Campionatele Europene, la Poznan (Polonia)
    30 – Atletism: Liga de Diamant, la Eugene
    30 – Fotbal: finala Cupei Franţei, pe Stade de France
    30 – Fotbal: finala Cupei Spaniei
    30 – Fotbal: finala Cupei Germaniei, la Berlin
    30 – Fotbal: finala Cupei Angliei, pe Wembley
    30-31 – Handbal: Final Four-ul Ligii Campionilor masculin, la Koln (Germania)
    31 – Handbal: manşa secundă a finalei Ligii Campionilor feminin
    31 – Moto: Marele Premiu al Italiei
    IUNIE
    4 – Atletism: Liga de Diamant, la Roma
    4 – Baschet: primul meci al finalei NBA
    5-10 – Scrimă: Campionatele Europene, la Montreux (Elveţia)
    6 – Atletism: World Challenge, la Moscova
    6 – Fotbal: finala Ligii Campionilor, la Berlin
    6 iunie – 5 iulie – Fotbal: Cupa Mondială de fotbal feminin, în Canada
    6-7 – Nataţie: prima etapă de Mare Nostrum de la Canet-en-Roussillon (Franţa)
    7 – Atletism: Liga de Diamant, la Birmingham
    7 – F1: Marele premiu al Canadei, la Montreal
    7-14 – Ciclism: Criterium Dauphine
    8-14 – Tenis: Turneele ATP de la ‘s-Hertogenbosch (Olanda) şi Stuttgart
    8-14 – Tenis: Turneele WTA de la Nottingham şi ‘s-Hertogenbosch (Olanda)
    10-11 – Nataţie: etapa a II-a de Mare Nostrum de la Barcelona (Spania)
    11 – Atletism: Liga de Diamant, la Oslo
    11-14 – Auto: Raliul Sardiniei, în Italia
    11 iunie – 4 iulie – Fotbal: Copa America, în Chile
    11-28 – Baschet: Campionatele Europene feminine, în România şi Ungaria
    12-14 – Fotbal: meciuri în preliminariile Campionatului European din 2016
    12-28 – Atletism: Jocurile europene, la Baku
    13 – Atletism: Liga de Diamant, la New York
    13-14 – Nataţie: etapa a III-a de Mare Nostrum, la Monaco
    14 – Atletism: World Challenge, la Rabat
    14 – Moto: Marele Premiu al Catalunyei, la Montmelo (Spania)
    15-21 – Tenis: Turneul ATP de la Queen’s
    15-21 – Tenis: Turneul WTA de la Birmingham (Marea Britanie)
    17-30 – Fotbal: Campionatul European de tineret, în Cehia
    18-21 – Nataţie: Marele Premiu al Sua, la Santa Clara (SUA)
    20-21 – Atletism: Campionatele Europene pe echipe, la Şeboksari (Rusia)
    21 – F1: Marele Premiu al Austriei, la Spielberg
    22-28 – Tenis: Turneul ATP de la Nottingham
    22-28 – Tenis: Turneul WTA de la Eastbourne (Marea Britanie)
    27 – Moto: Marele Premiu al Olandei, la Assen
    29 iunie – 12 iulie – Tenis: Turneul de Grand Slam de la Wimbledon.



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img