Două remize în primele optimi

=

Primele două meciuri din “optimile” actualei stagiuni a Ligii Campionilor s-au încheiat la egalitate. Trupa braziliană a lui Mircea Lucescu a ţinut piept panzerului nemţesc al lui Guardiola. PSG – Chelsea s-a terminat 1-1, după o seară magică a lui Courtois.

Şahtior Doneţk – Bayern München 0-0: Şahtior nu a putut profita de faptul că a avut superioritate numerică pentru o perioadă importantă din confruntarea cu Bayern, fiind nevoită să se consoleze cu faptul că nu a încasat gol de la Bayern Munchen.

PSG – Chelsea 1-1 (Cavani 55′ / Ivanovic 36′): Chelsea a deschis scorul în prima repriză, cu primul şut pe poarta lui PSG. Cavani a restabilit egalitatea la 10 minute de la startul reprizei secunde, iar Ibrahimovic a fost aproape de a obţine victoria pentru echipa sa pe finalul partidei.

Însă Courtois a avut parte de o noapte incredibilă, fiind principalul motiv pentru care Chelsea a plecat cu un rezultat de egalitate de la Paris.