Nu s-a putut mai mult!

=

Volei61

Chiar dacă au dat o replică bună gazdelor, fetele de la CSM Satu Mare s-au întors fără punct luat de la Târgu Mureş. Medicina s-a impus cu 3-1 şi şi-a consolidat poziţia de play-off în vreme ce formaţia noastră a rămas pe poziţia a 7-a şi aşteaptă acum partida de miercuri cu ultima clasată, U Cluj Napoca.

În ciuda înfrângerii elevele lui Adrian Pricop au lăsat o impresie bună. De altfel CSM –ul sătmărean a câştigat, la fel ca şi în tur, primul set. Doar că , tot respectând reţeta din toamnă, le-au pierdut pe următoarele trei.

„Păcat că nu am luat încă un set la Târgu Mureş. Am jucat bine şi doar plusul de experienţă al gazdelor a făcut diferenţa” a spus antrenorul Adrian Pricop care a ţinut să remarce evoluţia junioarelor sale în această partidă. „N-am vrut să pun mare presiune pe fete pentru că ne aşteaptă miercuri meciul care pentru noi contează poate cel mai mult, cel cu U Cluj. Cu o victorie ne-am asigura în mare măsură atingerea obiectivului” crede Adrian Pricop. De altfel sătmărencele au parte de o săptămână de foc, miercuri meci acasă cu U Cluj iar apoi sâmbătă o deplasare lungă la Craiova.

Ivana Zburova a ţinut să-şi coordoneze colegele din teren şi în ciuda problemelor medicale a evoluat la Târgu Mureş. Dyedkova, Mattews, Mc Curdy, Vaida, Matei, Molnar, Zburova şi Mişca au evoluat pentru CSM.

Etapa a 14-a a fost una lipsită de surprize. Ştiinţa Bacău confirmă forma bună, victorie clară cu Dinamo în vreme ce Alba Blaj, Târgovişte sau CSM Bucureşti n-au avut nicio emoţie în faţa codaşelor Iaşi, Piatra Neamţ sau Cluj. Craiova a obţinut un succes preţios, 3-1 cu CSM Lugoj şi s-a apropiat la 2 puncte de formaţia noastră…

Rezultatele etapei a 14-a din Divizia A1 la volei feminin:
    ACS Penicilina Iaşi – CS Volei Alba-Blaj 0:3 (10:25, 13:25, 19:25)
    Universitatea Cluj – CSM Bucureşti 0:3 (12:25, 14:25, 14:25)
    Ştiinţa Bacău – Dinamo Romprest Bucureşti 3:2 (25:20; 25:22; 22:24, 25:26, 28:26)
    SCM U. Craiova – CSM Lugoj 3:1 (25:15, 21:25, 25:22, 25:18)
    CSU Medicina CSŞ Tîrgu Mureş – CSM Satu Mare 3:1 (21:25, 25:16, 25:20, 25:21)
    CSM Tîrgovişte – VC Unic LPS Piatra Neamţ 3:0 (25:12, 25:14, 25:8)