Succes pentru play-off!

volei

Voleibalistele de la CSM Satu Mare îşi confirmă statutul de revelaţie a sezonului din Divizia A1.
    După succesul de miercuri de acasă, 3-0 cu U Cluj Napoca, elevele lui Adrian Pricop au obţinut o victorie importantă, 3-1 la Craiova. Succesul e cu atât mai important cu cât e obţinut în fieful unei contracandidate la un loc în zona play-off pentru locurile 5-8.
    “Fetele au jucat excelent şi mă bucur că în ciuda oboselii am reuşit să strângem rândurile şi să rămânem concentraţi la 1-1 şi să ne impunem în patru seturi. Cu această victorie în mare măsură avem asigurată prezenţa în zona play-off-ului pentru locurile 5-8. Pentru o echipă nou promovată ca a noastră ar fi o mare realizare” spune antrenorul Adrian Pricop.
    Meciul a fost unul echilibrat. CSM Satu Mare a început mai bine şi a câştigat primul set la 19. Oltencele au revenit rapid în meci şi au dominat clar setul doi pe care l-au şi câştigat la 16. Tot gazdele au avut un început de set trei mai bun , au condus cu 11-7 însă cu Zburova în prim plan sătmărencele au egalat şi s-au impus apoi cu 25-21.În setul patru CSM-ul a condus cu 5-0 şi 9-2 , Craiova a revenit la 14-14 doar că pe final fetele noastre , mai lucide, s-au distanţat şi au câştigat setul la 21 şi meciul cu 3-1.
    Pentru CSM Satu Mare urmează o partidă extrem de dificilă, acasă, sâmbătă de la ora 13 cu Ştiinţa Bacău.

Rezultatele şi programul etapei a 16-a din Divizia A1 la volei feminin:
    SCM U. Craiova – CSM Satu Mare 1:3 (19:25, 25:16, 21:25, 19:25)
    CS Volei Alba-Blaj – Dinamo Romprest Bucureşti 3:1 (25:21, 25:20, 21:25, 25:18)
    CSU Medicina CSŞ Tîrgu Mureş – CSM Tîrgovişte 0:3 (18:25, 11:25, 18:25)

Universitatea Cluj – VC Unic LPS Piatra Neamţ 0:3 (14:25, 20:25, 14:25)
    Meciul Ştiinţa Bacău – CSM Bucureşti s-a disputat aseară după închiderea ediţiei.
    Partida ACS Penicilina Iaşi – CSM Lugoj a fost amânată pentru data de 10 martie 2015.