Final încins de sezon regulat în A1

Final extrem de interesant de sezon regulat în Divizia A 1 la volei feminin. Cu o etapă înaintea finalului se cunosc echipele calificate în careul de aşi. Târgovişte a învins Dinamo şi şi a asigurat practic locul patru în vreme ce Ştiinţa Bacău, Alba Blaj şi CSM Bucureşti aveau deja asigurată prezenţa în Final Four.

CSM Lugoj a reușit să câștige primul set al restanței de la Bacău, dar campioana a revenit și a obținut fără emoții cele trei puncte puse în joc . CSM Satu Mare n-a avut nicio șansă în fața lui CSM București, în prologul etapei, și ar putea ajunge în turneul pentru evitarea retrogradării! CSM Tîrgoviște și-a asigurat intrarea în turneul locurilor 1-4, după victoria asupra lui Dinamo Romprest, bucureștencele ratînd astfel posibilitatea de a se mai lupta pentru un loc pe podium în acest campionat! Unic Piatra Neamț a obținut trei puncte uriașe în fața lui CSM Lugoj și nu mai poate rata turneul locurilor 5-8 .Blajul a reușit un succes clar și așteptat la Craiova . Deși a pierdut net la Tîrgu Mureș, Penicilina mai are șanse la ocuparea locului 7 sau a locului 8, cu condiția să câștige partidele de pe teren propriu cu Lugojul și Clujul . Meciuri cheie din ultima rundă: Lugoj – Tîrgoviște și Iași – Cluj. Echipele din Craiova, Satu Mare și Piatra Neamț au șanse minime pe terenul formațiilor clasate pe podium! Iar cu străinele trimise acasă echipa lui Adrian Pricop devine victimă sigură pe final de sezon…

Rezultatele etapei a 21-a
– CSM Satu Mare – CSM București 0:3 (18:25, 23:25, 14:25) – meci jucat luni 2 martie 2015
– CSM Tîrgoviște – Dinamo Romprest București 3:1 (23:25, 25:18, 25:18, 26:24)
– Unic Piatra Neamț – CSM Lugoj 3:0 (25:19, 25:15, 25:20)
SCM U. Craiova – CS Volei Alba-Blaj 0:3 (14:25, 14:25, 19:25)
Medicina Tg. Mureș – Penicilina Iași 3:0 (25:13, 25:19, 25:21)
Meciul U Cluj – Știința Bacău a fost amânat pentru joi 12 martie 2015 și se va juca la Bacău!!! Restanță din etapa a 16-a a Diviziei A1 la volei feminin, Penicilina Iași – CSM Lugoj – se joacă marți,10 martie.