Judoka calificați la finala U 16

Sala de sport Horia Demian din Cluj Napoca a găzduit sâmbătă două competiții rezervate tinerilor judoka. Așadar, judoka de la CS Unio, supervizați de antrenoarea Doina Czerlau, au intrat pe tatami la Cupa Transilvania, rezervată sportivilor Under 14 dar și la etapa de zonă a Campionatului Național U 16, reușind să se claseze pe podium.

Astfel, s-au calificat la finalele U16, Jennifer Czerlau, care a terminat pe locul trei la 57 kg, Atlanta Takacs, care s-a clasat pe locul doi la 48kg, respectiv Norbert Domuța, care a încheiat pe locul trei la 50 kg. La U14, în cadrul Cupei Transilvaniei, performer a fost Sergiu Oprea (50 kg), care a prins poziția a doua a podiumului, în timp ce Stan Dominic (38 kg), Matei Teleki (50 kg), Andrei Petric (42 kg) și Raul Oprea (55 kg) au urcat pe ultima treaptă a podiumului. Pentru judoka de la CS Unio urmează finala Campionatului Național U21, care va avea loc la Baia Mare la sfârșitul săptămânii.