Ne-am luat revanşa

Handbal1

Handbaliştii de la CSM Satu Mare au mai bifat o victorie. De această dată pe teren propriu în faţa revelaţiei returului, HCM Făgăraş. S-a terminat 29-27 şi elevii lui Nicolae Istrate se menţin pe locul doi al Diviziei A.

Meciul a fost unul extrem de disputat, echilibrat, sătmărenii reuşind să se desprindă pe final. La pauză scorul a fost egal 12-12, dar evoluţia handbaliştilor de la CSM a fost una peste aşteptări. Cu cinci minute înainte de final, echipa sătmăreană s-a desprins la trei goluri dar a fost egalată in extremis. Totuşi, în ultimele secvenţe, CSM-ul a dat dovadă de o mai mare dăruire şi a reuşit să se impună şi să rămână pe locul doi în clasament, loc care duce la barajul de promovare.

Pentru CSM Satu Mare au marcat: Olah (9 goluri), Mureșan (6), Morar (5), Mateș (3), Udriștioiu (2), Clipea (2) și Pop (2). A mai intrat Ungar, iar în poartă au evoluat Cioroiu care a avut 10 intervenţii şi Pogynă 4.
CSM-ul se deplasează în week-end la Sighişoara, pentru meciul cu HCM din localitate, locul 11 în clasament.