Nici un campionat fără medalie

În week-end la Bacău s-au desfăşurat întrecerile Campionatului Naţional de atletism în sală, rezervat juniorilor III. Judeţul nostru a fost reprezentat de trei sportivi.

Cel mai bun a fost elevul antrenorului Radu Achim, Eduard Pirui de la LPS-CS care a devenit vice-campion naţional, cucerind medalia de argint la aruncarea greutăţii.

Acesta a aruncat bila 14,81 m, fiind al doilea din concurs. La prăjină, Darius Pintea de la LPS, antrenor Horea Macarie a ratat la mustaţă bronzul şi s-a clasat pe locul patru cu o performanţă de 2,1 metri. Iar Natalia Tegzeş de la Liceul Teoretic Carei, antrenor Ioan Mărneanu, a terminat a zecea la săritura în înălţime cu 1,4 metri.
Următorul concurs pentru atleţii sătmăreni va avea loc la Bucureşti în perioada 28-29 martie, când se vor desfăşura Campionatele Naţionale de aruncări lungi la juniori III şi copii de unde atleţii noştri doresc să se întoarcă cu un titlu de campion.