Primul punct pentru play-off!

olimpia

CSM Râmnicu Vâlcea şi Olimpia Satu Mare au remizat sâmbătă, în Zăvoi, scor 2-2, în etapa a 17-a, şi cele două echipe continuă lupta directă pentru ultimul loc care duce în play-off-ul Seriei a II-a.

În faţa a doar 400 de spectatori din care 30 veniţi de la Satu Mare, CSM Râmnicu Vâlcea şi Olimpia au oferit un joc deschis, plăcut ochiului, dar modest din punct de vedere tehnic, încheiat cu o remiză echitabilă.

Gazdele au început mai bine, Neagoe a pătruns pe stânga, a centrat în faţa porţii, Adi Popa nu a ajuns la minge, apoi Staicu a reluat mult peste poartă. Ovidiu Popescu a prins şi el un şut bun de la 30 de metri, puţin peste poarta oaspeţilor. În replică, Faur a profitat de eroarea lui Ov. Popescu, a scăpat singur spre poarta vâlceană, însă a fost deposedat din spate, în momentul şutului, de Ionuţ Stoica.

Oltenii deschid scorul din… offsaid!
CSM a deschis scorul în minutul 25, când Staicu a centrat de pe dreapta în faţa porţii, de unde Andrei Neagoe, singur, a înscris pentru 1-0. Jucătorul oltenilor se afla însă în poziţie evidentă de ofsaid, care nu a fost semnalizată de tuşierul Florin Pucheanu (Ulmi). Satu Mare a egalat imediat, în minutul 27, când, după o centrare venită de pe dreapta, Villand a reluat cu capul pentru 1-1.

Oltenii s-au stins şi Olimpia a trecut în avantaj în minutul 38, când Rus a scăpat singur spre poartă, portarul Sorin Popescu a blocat în primă fază, dar mingea a revenit la jucătorul sătmărean, care a înscris.

Cu spectrul ratării play-off-ului în faţă, Vâlcea s-a trezit în ultima jumătate de oră, părând şi echipa mai bine pregătită fizic. În minutul 57, CSM a cerut penalty, când Konyeha a lovit mingea cu capul şi apoi imediat a fost lovit din săritură de portarul Anca-Trip.

Totuşi, jucătorii lui Pelici au reuşit egalarea în minutul 73, când Neagoe a centrat din flancul drept pentru Konyeha, care, singur în 6 metri, a înscris lejer. S-a terminat 2-2 şi oaspeţii au sărbătorit punctul alături de cei 30 de fani veniţi până la Vâlcea. Lupta dintre cele două echipe pentru locul 6 continuă însă să fie una strânsă. Olimpia are 20 de puncte, iar Vâlcea 18.

Csik, mulţumit
Antrenorul Olimpiei, Tibi Csik, s-a arătat mulţumit de jocul echipei şi de rezultat. “Arătăm altfel faţă de meciurile din toamnă. Atitudine bună, am ţinut bine de minge şi după numărul ocaziilor puteam câştiga. Am revenit de la 0-1 şi cu puţină atenţie pe final cred că puteam chiar câştiga. Dacă băteam azi (n.r. sâmbătă) luam un avans considerabil faţă de Vâlcea în lupta pentru play-off” ne-a spus după meci antrenorul Tibi Csik care avertizează că duelul de sâmbătă cu Reşiţa se anunţă mult mai dificil.

“Metalul s-a apropiat la un punct de Timişoara şi va veni să câştige la Satu Mare. Trebuie să rămânem concentraţi şi să pregătim atent duelul cu bănăţenii” a mai spus Csik.

CSM RÂMNICU VÂLCEA – OLIMPIA SATU MARE 2-2
– A. Neagoe ’25, Konyeha ’73 / Faur ’27, R. Rus ’38
CSM Râmnicu Vâlcea: A. Popescu – Samson, Ct. Pîrvulescu, I. Stoica (cpt.), Al. Ionescu – Ov. Popescu, Vl. Munteanu (L. Iordache ’84) – Ad. Popa (Codin ’64), Ad. Neagoe, B. Geantă (Konyeha ’46) – M. Staicu
Rezerve neutilizate: D. Popescu – Deaconescu, Himcinschi, Melcea
Antrenor: Alexandru Pelici
OLIMPIA: Anca-Trip – D. Muntean, Heil, Fl. Mureşan, Iuhas (cpt.) – R. Rus, Onicaş, Villand, Bic (Micaş ’87) – Bujor (Selagea ’72), Faur (Feier ’80)
Rezerve neutilizate: Şuta – M. Ioniţă, Szarczkopf, Cădar
Antrenor: Tiberiu Csik
Arbitru: Ionuţ Valentin Iugulescu (Târgovişte); Asistenţi: Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Florin Pucheanu (Ulmi); Jucătorul meciului: Andrei Neagoe.