“Sin valor!”

Baschet22

Înfrângere ruşinoasă suferită sâmbătă la prânz de baschetbalistele de la CSM Satu Mare. Fără antrenoarea Adriana Pricop, plecată la turneu cu junioarele U13 de la LPS, dar cu directorul tehnic Iulian Sin pe bancă fetele noastre au reuşit să piardă şi la Târgu Mureş, scor 59-69 după ce la pauză au condus la o diferenţă de 12 puncte. A fost un meci dominat de sătmărence în primele 20 de minute, 15-19 în primul sfert şi 11-19 în al doilea… Doar că după pauză CSM-ul parcă a uitat baschetul la vestiare… Greşeli copilăreşti, decizii total neinspirate de pe bancă, time out-uri cerute aiurea şi incapacitate de a ataca zona au făcut ca Nova Vita să obţină un succes nesperat şi neaşteptat! Iar CSM-ul să încheie trist un sezon regulat în care a ajuns în premieră în play-out! Interesant e că directorul tehnic Iulian Sin îşi mai trece în cont încă o contraperformanţă. După ce cu el pe bancă CSM-ul a fost umilit în tur la Galaţi 80-49, cu 26-5 în sfertul trei,acum a pierdut din nou arătându-ne că episodul de la malul Dunării n-a fost o întâmplare. Noroc că în rest pe bancă a fost şi Adriana Pricop. Urmează meciurile din play-out cu ultima clasată, Rapid Bucureşti. Iar filmul prezenţei CSM-ului în acest sezon de Liga Naţională poate fi asemuit cu telenovela sud-americană… ”Sin valor” (n.r. în traducere „Fără valoare”) . Pentru CSM au jucat Moraru-8, Voica-3, Szmutku-7, Ferenczi-13, Manta-3, Laza-12, Levington-13.

Altfel în play-out se vor întâlni Sepsi- Braşov, CSM Târgovişte- Phoenix Galaţi, ICIM Arad- BC Danzio Timişoara şi CSU Alba Iulia- BCT Alexandria.