Szerdahelyi Andras se impune la Viile Satu Mare

tir

Fostul campion mondial la juniori, Szerdahelyi Andras a câştigat duminică primul concurs de tir din acest an din Poligonul de la Viile Satu Mare. Cu un total de 173 de puncte Szerdahelyi l-a depăşit în clasamentul general la Open pe sătmăreanul Horaţiu Bonea( 164p) şi pe Vlad Cîrjan ( 159p). De remarcat că în clasamentul primei etape a Campionatului Naţional de tir „SPORTING”, sătmăreanul Horaţiu Bonea, campionul naţional în exerciţiu şi-a respectat statutul de favorit şi s-a impus în faţa colegilor Vlad Cârjan ,Nicolae Zirina şi Radu Flaviu. La competiţie au participat 26 de sportivi din România şi Ungaria. Organizatorul primei etape a Campionatului Naţional , Flaviu Radu s-a arătat mulţumit de calitatea concursului deşi recunoaşte că se aştepta la un număr mai mare de participanţi. „Am avut parte de vreme bună, trăgători în formă aşa că putem considera că deschiderea sezonului a fost o reuşită.Vom mai avea anul acesta competiţii puternice aici la Viile Satu Mare iar pentru Grand Prix-ul din toamnă pregătim de pe acum surprize multe concurenţilor” a spus Flaviu Radu. Sătmăreanul Horaţiu Bonea s-a şi instalat în fruntea clasamentului general al Campionatului Naţional după prima etapă. Şi speră să rămână în frunte până la final pentru a-şi păstra titlul de campion naţional. De remarcat că patru din cele cinci etape ale Campionatului Naţional sunt programate la Viile Satu Mare, doar una urmând a avea loc la Bucureşti. În concursul rezervat vânătorilor s-a impus Florin Manea ( 124p) urmat de Nuţu Covaci ( 101) şi Dragoş Ovidiu ( 67).