Trei medalii la Naţionalele de aruncări lungi

Week-endul a programat la Bucureşti o nouă competiţie de anvergură în ceea ce priveşte atletismul. Astfel, în capitală s-a desfăşurat Campionatul Naţional de aruncări lungi, unde au fost prezenţi şi sportivi sătmăreni la juniori III, copii 1 şi 2.

La prima categorie de vârstă, Denis Ţicle de la Liceul Teoretic Carei, antrenor Florin Turcu, s-a clasat al doilea la aruncarea suliţei, cu o performanţă de 49,06 m. Eduard Pirui (antrenor Radu Achim) de la LPS-CS a aruncat discul 32,37 m, terminând pe locul opt. Iar Cătălin Mărneanu (antrenor Ioan Mărneanu), tot de la Liceul Teoretic Carei, s-a clasat pe 11 la aruncarea suliţei.

La copii 1, Cyntia Pereni (LPS-CS, antrenor Horea Macarie) a cucerit titlul de vice-campioană naţională la aruncarea discului, cu 30,3 m. La aceeaşi disciplină, Ştefania Bihori (L.T. Carei – Florin Turcu) a prins locul trei cu 27,8 m, iar George Racolţa (L.T. Carei – Ioan Mărneanu) a terminat pe 9, cu 21,1 m.

Iar la copii 2 Vlad Turcu (L.T. Carei – Florin Turcu), a aruncat suliţa 23,8 m şi s-a clasat al cincilea.