Ardudul, promovat la emisiunea lui Grigore Leşe la TVRardud

Istoria şi cultura oraşului Ardud vor fi promovate în cadrul emisiunii “Drumul lui Leşe”, realizată şi prezentată de maestrul Grigore Leşe. Filmările la emisiune s-au desfăşurat în data de 27 martie în studiourile Televiziunii Române, la acestea participând şi o delegaţie a oraşului Ardud coordonată de directorul Casei de Cultură “Dr. Augustin Mircea” Ardud, Mircea Câcu. “Emisiunea reprezintă o bună oportunitate pentru a promova atât istoria cât şi cultura oraşului nostru. Din cadrul delegaţiei care a participat la filmări a făcut parte şi muzeograful Ştefan Berci, care a prezentat istoria Ardudului, iar eu am vorbit despre cultura oraşului nostru. Totodată, în emisiune au participat şi patru perechi de dansatori reprezentând toate naţionalităţile comunităţii noastre”, a declarat Mircea Câcu.

După filmări, maestrul Grigore Leşe a declarat: “Va fi o emisiune superbă. Mulţumim mult pentru tot”. Emisiunea va fi difuzată duminică, cu începere de la ora 18.30 pe TVR 2 şi TVR HD. „Drumul lui Leşe” este invitaţia de a parcurge, timp de o oră, o călătorie iniţiatică, de redescoperire şi reevaluare a dimensiunii noastre identitare. Vă invităm să urmăriți o emisiune care onorează întreaga comunitate din Ardud şi deopotrivă judeţul Satu Mare”, a arătat şi primarul oraşului Ardud, Ovidiu Duma.
Florin Dura

ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts