Raul Şerban şi James Popa au pierdut la Vâlcea

Sâmbătă şi duminică la Rm. Vâlcea a avut loc un puternic turneu de box, la start cu cele mai reprezentative cluburi de profil din ţară.

Cupa Tracia a adunat în ring pugilişti de la Steaua, CSS Rm. Vâlcea, Chimia Rm. Vâlcea, CSM Călăraşi, CS Jiu Rovinari, CS Preda Piteşti, CSM Craiova, iar judeţul nostru a fost reprezentat de AS Olimpia Căuaş.

De la clubul din Căuaş au boxat proaspătul medaliat la Naţionalele de juniori James Popa (66 kg) şi Raul Şerban (75 kg) la tineret, sportiv care se pregăteşte pentru participarea la Cupa României de tineret care va avea loc în perioada 26 aprilie – 2 mai la Hunedoara. De asemenea, James Popa a fost inclus în centrul olimpic care se pregăteşte la Brăila.

Antrenorul Mihai Stan a declarat că băieţii s-au comportat bine, chiar dacă au pierdut la puncte.

Şerban a fost învins de campionul en-titre din Călăraşi, iar Popa cu un sportiv de lot de la Steaua. A fost practic o verificare a potenţialului celor doi şi o acumulare de experienţă în ring pentru competiţiile viitoare.