FOTOGALERIE. NOU! atelier-școală la DRÄXLMAIER Satu Mare. Azi a fost inauguratDRÄXLMAIER Satu Mare a inaugurat atelierul școală destinat cursurilor de teorie aplicată pentru elevii Colegiului Tehnic Ion I.C. Brătianu din Satu Mare, care studiază în cadrul programului de educație profesională susținut de companie. În noul spațiu, elevii au posibilitatea să transpună teoria în practică, dezvoltându-și astfel abilitățile.

La eveniment au participat, între alții, prefectul Darius Filip, primarul municipiului Satu mare, Kereskenyi Gabor, viceprimarul Doina Feher, inspectorul școlar general Călin Durla, directorul Colegiului ”Ion IC Brătianu”, Daniela Ursu, directorul general al Dräxlmaier Satu Mare, Iuliu Cadar, dar și Barbara Gerber, coordonatorul Departamentului de Formare Profesională al DRÄXLMAIER Group.

Toți cei care au luat cuvântul au apreciat inițiativa înființării chiar în incinta fabricii a unui astfel de atelier școală.

”Atelierul inaugurat azi oferă elevilor condiții optime pentru completarea studiilor, aplicând teoria învățată la cursuri pe aparate similare cu cele utilizate și în producție. Asigurarea specialiștilor de mâine este extrem de importantă. O educație profesională de bună calitate ne oferă perspectiva de a avea profesioniștii de care avem nevoie alături de compania noastră în viitor. Tinerii care studiază în cadrul acestui program au avantajul de a se dezvolta împreună cu noi și de a cunoaște în detaliu activitatea companiei”, a declarat Iuliu Cadar, Director General în cadrul DRÄXLMAIER Satu Mare.

”Scopul nostru este să oferim elevilor care studiază alături de DRÄXLMAIER șansa să beneficieze de programe prin care ei la absolvire vor putea deține toate cunoștințele și deprinderile care să le asigure o carieră. România a fost prima țară în care am introdus acest sistem de învățământ, după Germania, și preluând apoi modelul de succes dezvoltat aici am extins sistemul în multe alte țări. Ne-am implicat în dezvoltarea programului de școală profesională încă din 2012, de la prima inițiativă de acest tip în România. Pe parcursul anilor am extins acest program în toate orașele în care compania își desfășoară activitatea și am pus bazele unor parteneriate puternice cu școlile și cu comunitățile locale”, a afirmat Barbara Gerber.

”Draxlmaier este o fabrică importantă nu numai pentru Satu Mare, dar și pentru întreaga țară. Eu sunt un mare fan al învățământului dual și mă bucur că a fost inaugurat un astfel de atelier în incinta acestei fabrici”, a declarat prefectul Darius Filip.

”Astăzi inaugurăm în orașul nostru o nouă fabrică, însă de data aceasta nu este vorba despre o fabrică de componente auto, ci de o fabrică de meseriași. Vreau să vă spun că orice primar din țară și-ar dori o astfel de companie cum este Draxlmaier. Pentru că are o viziune, în afară de investițiile pe termen mediu sau lung, acum și-a îndreptat privirea și spre forța de muncă calificată. Vreau să vă spun că dezvoltarea învățământului dual este un deziderat pentru care și municipalitatea face eforturi foarte mari. Avem nevoie de un front comun foarte larg pentru a combate această lipsă acută a forței de muncă calificată în orașul nostru”, a declarat primarul Kereskenyi Gabor.

“Este o investiție importantă realizată de DRÄXLMAIER Satu Mare în atelierul școală și în noile generații de elevi. Tinerii au oportunitatea să învețe folosindu-se de aparatura de ultimă generație. Ei acumulează încă din timpul școlii experiența și calificarea necesare obținerii unui loc de muncă”, a declarat la inaugurare Călin Durla, Inspector Școlar General.

Programul de educație profesională susținut de DRÄXLMAIER Satu Mare în cadrul Colegiului Tehnic Ion I.C. Brătianu a demarat în anul 2015. Elevii pot opta pentru specializarea de operatori mașini cu comandă numerică și de electronist aparate și echipamente.

A patra generație de boboci a început clasa a IX-a în acest an școlar astfel, peste 75 de elevi studiază azi în cadrul acestui program.

DRÄXLMAIER Group susține programe de educație profesională prin colaborări durabile cu licee din toate orașele în care își mai desfășoară activitatea: Timișoara, Hunedoara, Satu Mare și Brașov.

ULTIMELE ȘTIRI

Am depășit mia de vindecări la Satu Mare

Veste bună pentru sătmăreni. La Satu Mare a fost depășită, ieri dimineață, o mie de vindecări de coronavirus. ”Până în prezent, la Satu Mare...

Peste 850 de sătmăreni, în carantină

La nivelul județului Satu Mare, în data de 26 octombrie 2020, se aflau în carantină la domiciliu 853 persoane. În perioada 25.10.2020, ora 07:15 –...

Încă o școală din județ intră în scenariul roșu

Sistemul de învățământ din județul sătmărean intră din nou în alertă după ce, în acest week-end, un cadru didactic și un elev de clasa...

Festivitatea de lansare a Asociației Ecologice și Umanitare ”Copacul Vieții”

Într-o zi de toamnă plină de soare și o atmosferă prietenoasă întreținută de oameni sufletiști dedicați protecției mediului și activităților civice, sâmbătă a avut...

Latest Posts

Am depășit mia de vindecări la Satu Mare

Veste bună pentru sătmăreni. La Satu Mare a fost depășită, ieri dimineață, o mie de vindecări de coronavirus. ”Până în prezent, la Satu Mare...

Peste 850 de sătmăreni, în carantină

La nivelul județului Satu Mare, în data de 26 octombrie 2020, se aflau în carantină la domiciliu 853 persoane. În perioada 25.10.2020, ora 07:15 –...

Încă o școală din județ intră în scenariul roșu

Sistemul de învățământ din județul sătmărean intră din nou în alertă după ce, în acest week-end, un cadru didactic și un elev de clasa...

Festivitatea de lansare a Asociației Ecologice și Umanitare ”Copacul Vieții”

Într-o zi de toamnă plină de soare și o atmosferă prietenoasă întreținută de oameni sufletiști dedicați protecției mediului și activităților civice, sâmbătă a avut...