Ziua Universală a IEI, sărbătorită la Negrești-Oaș

Comunitatea noastră oșenească s-a remarcat de-a lungul timpului prin păstrarea și promovarea tradițiilor, duminică s-a sărbătorit „cămeșa” oșenească, piesa principală a portului popular românesc. În noaptea “cerurilor deschise”, de Sânziene, IA a fost sărbătorită și la Negrești-Oaș, în cadrul unor manifestări care au avut ca scop promovarea patrimoniului cultural românesc şi a valorilor tradiţionale ale poporului român.

Astfel, duminică, 23 iunie 2019, de la ora 12,30, la Muzeul în Aer Liber al Țării Oașului, a fost celebrată principală piesă a costumului popular românesc și tradițiile de Sânziene. La sărbătoarea de la Negrești-Oaș au fost prezente ansamblurile folclorice ,,Flori de tradiții” din comuna Valcău, județul Sălaj, sub îndrumarea dnei prof. Monica Ember, împreună cu ansamblul folcloric ,,Sânzienele”, coordonat de Maria Tripon, alături de Asociația de voluntari a Liceului Teoretic Negrești-Oaș, coordonați de Angelica Hoban.

Nu a lipsit nici expoziția meșteșugărească cu Floare Finta, Floare Hotcă, Anica Mare, Maria Finta, Mirela Bud, Mihaela Deac și Ana Hotcă.


”Comunitatea noastră oșenească s-a remarcat de-a lungul timpului prin păstrarea și promovarea tradițiilor. Este de datoria noastră să promovăm ia românească autentică, în cazul nostru “cămeșa oșenească”, și să încurajăm promovarea ei ca element de identitate națională și locală”, a declarat, cu această ocazie, primarul orașului Negrești Oaș. Organizatori: Primăria şi Consiliul Local Negreşti-Oaş prin Muzeul Ţării Oaşului, şi instituţiile de învăţământ din Negreşti-Oaş.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Citește și...

ANUNȚ IMPORTANT!!! Se REDESCHID GRĂDINIȚELE La Satu Mare. CARE și DE CÂND

Primăria Municipiului Satu Mare continuă să vină în sprijinul părinților! Începând din luna iulie, fiecare părinte care vrea să îşi trimită copilul la grădiniţă...

Ansamblul Județului „DORURI SĂTMĂRENE” apreciat la nivel MONDIAL.

Robert Laszlo, prim-vicepreședintele Asociației Naționale de Folclor din România și membrii Ansamblului Folcloric al Județului „SĂTMĂRENE”, secția română și Szatmár Megyei Szamoshát Néptáncegyüttes, secția...

Etapa SPECIALĂ a Evaluării Naționale. Când se DESFĂȘOARĂ

La etapa specială a examenului de Evaluare Națională s-au înscris 2 absolvenți ai clasei a VIII-a din județul Satu Mare. Luni, 29 iunie, se...

Program excepțional oferit de „Filarmonica De Stat Dinu Lipatti” pentru sătmăreni

1 iulie 2020: Matineu Muzeal Muzical în Muzeul Județean de la ora 12:00  - Budean-Mihály David, Budean-Mihály Marius : violă  În program - Wilhelm Friedemann Bach: Duet nr....

VIDEO. RAZIE. PERCHEZIȚII ale MASCAȚILOR la Satu Mare. GAURĂ de peste UN MILION de euro

Polițiștii, ajutați de mascați, au efectuat, în această dimineață o serie de percheziții în 41 de locații din județele Satu Mare, Ilfov, Ialomița, Călărași,...