Ziua Universală a IEI, sărbătorită la Negrești-Oaș

Comunitatea noastră oșenească s-a remarcat de-a lungul timpului prin păstrarea și promovarea tradițiilor, duminică s-a sărbătorit „cămeșa” oșenească, piesa principală a portului popular românesc. În noaptea “cerurilor deschise”, de Sânziene, IA a fost sărbătorită și la Negrești-Oaș, în cadrul unor manifestări care au avut ca scop promovarea patrimoniului cultural românesc şi a valorilor tradiţionale ale poporului român.

Astfel, duminică, 23 iunie 2019, de la ora 12,30, la Muzeul în Aer Liber al Țării Oașului, a fost celebrată principală piesă a costumului popular românesc și tradițiile de Sânziene. La sărbătoarea de la Negrești-Oaș au fost prezente ansamblurile folclorice ,,Flori de tradiții” din comuna Valcău, județul Sălaj, sub îndrumarea dnei prof. Monica Ember, împreună cu ansamblul folcloric ,,Sânzienele”, coordonat de Maria Tripon, alături de Asociația de voluntari a Liceului Teoretic Negrești-Oaș, coordonați de Angelica Hoban.

Nu a lipsit nici expoziția meșteșugărească cu Floare Finta, Floare Hotcă, Anica Mare, Maria Finta, Mirela Bud, Mihaela Deac și Ana Hotcă.


”Comunitatea noastră oșenească s-a remarcat de-a lungul timpului prin păstrarea și promovarea tradițiilor. Este de datoria noastră să promovăm ia românească autentică, în cazul nostru “cămeșa oșenească”, și să încurajăm promovarea ei ca element de identitate națională și locală”, a declarat, cu această ocazie, primarul orașului Negrești Oaș. Organizatori: Primăria şi Consiliul Local Negreşti-Oaş prin Muzeul Ţării Oaşului, şi instituţiile de învăţământ din Negreşti-Oaş.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Citește și...

Se prefigurează o nouă gândire politică românească?

Din ce în ce mai mulți politicieni români au început să ia atitudine împotriva unor „metehne” moștenite de la Puterile care s-au perindat o...

Atenție la… neatenție!

Suntem în luna cadourilor, premergătoare sărbătorilor de iarnă și sătmărenii străbat magazinele cu speranța că își vor cumpăra ceva care să le bucure sufletul...

153 misiuni şi situații de urgență gestionate într-o săptămână de ISU

Perioada 02 – 08.12.a.c. a fost una încărcată pentru pompierii sătmăreni. Pe lângă cele 113 intervenții SMURD, salvatorii profesioniști au intervenit pentru stingerea a...

Istvan Kovacs va conduce un meci de gală în Liga Campionilor

Arbitrul careian Istvan Kovacs va conduce meciul dintre Paris Saint-Germain şi Galatasaray Istanbul, care va avea loc miercuri, 11 decembrie, de la ora 22:00,...

MM Andrei Istrățescu se impune din nou la Cupa Orașului Tășnad

În perioada 4-8 decembrie s-a desfășurat Cupa Orașului Tășnad la șah, ediția cu numărul 7. Ultimul mare turneu din județul Satu Mare din 2019...