More


  Cum te calcă vorbele…

  - Advertisement -

  Multele tragedii survenite într-un timp atât de scurt în orașul nostru nu i-au lăsat indiferenți pe locuitorii urbei. Mulți dintre sătmăreni și-au dat cu părerea asupra acestor nenorociri însă un text, apărut online, ne-a atras în mod expres atenția motiv pentru care l-am preluat în Bursa noastră. Citiți cu atenție și reflectați la cele încondeiate!

  ”Recent în orașul nostru mic s-au petrecut o serie de accidente rutiere regretabile care s-au soldat cu decesul unor concetățeni de-ai noștri. Tragediile, mai ales pentru familiile îndoliate, sunt reale și dureroase, și nimeni nu le poate alina indiferent de cuvintele folosite. Nu există vorbe care să poată alina durerea unui părinte sau a unui fiu sau a unei fiice. Nu există cuvinte care să îi aducă pe cei plecați, înapoi. Există, însă, cuvinte care pot adânci tragedia celor rămași în urmă. A celor “vinovați” care își așteaptă pedeapsa pentru greșeala comisă. Pentru că indiferent de marca mașinii, de comportamentul la volan, sunt convins că nici unul dintre cei care au cauzat ACCIDENTELE nu și-au dorit acest deznodământ. Au fost accidente iar cei in măsură să decidă culpa autorilor sunt convins că o vor face. Procesul vinovaților nu se face on-line, si în nici un caz cu verdicte date fără probe sau argumente. Cuvintele aruncate aiurea la adresa unui “cocalar cu BMW” sau a unei “beizadele cu Audi” sunt la fel de periculoase ca un bolid în mișcare. Pot influența decidenții, și distruge viitorul celor care au greșit. Data viitoare, sau chiar acum, puneți-vă în locul celor care au stat la volan. Și apoi închipuiți-vă că tot ceea ce le-ați scris vă este spus în față. Se numește empatie, pe care se pare că majoritatea dintre noi am pierdut-o…Iar cel mai bun exemplu sunt cei care în cazul unui accident au ca reflex scoaterea telefonului pentru a filma sau fotografia “senzaționalul”…  ULTIMELE ȘTIRI

  Latest Posts

  spot_img
  spot_img