CSM SATU MARE, vicecampioana României!

CS Municipal Satu Mare a învins-o clar pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe cu scorul de 75-54 (19-11, 27-16, 12-10, 17-17), luni seara, pe teren propriu, în al treilea meci al finalei Ligii Naţionale de baschet feminin.
    CSM Satu Mare a obţinut prima sa victorie în finală, după un meci perfect făcut de fetele antrenate de Miguel Lopez.
    CSM Satu Mare a făcut o primă jumătate de meci excelentă, iar la pauză avea 19 puncte în plus pe tabelă. Jocul a fost echilibrat în următoarele 20 de minute, astfel că gazdele au reuşit o victorie fără emoţii.
    Evoluţii excelente la gazde au avut Patricia Lamae Bright, cu un double-double, 23 de puncte şi 10 recuperări, şi Bria Goss, cu 21 p, 9 rec, 8 pase decisive. De remarcat însă efortul făcut de Claudia Cuic și Marina Solopova care au intrat pe parchet deși nu erau complet refăcute după accidentările suferite la primul meci de la Sfântu Gheorghe.
    De la Sepsi SIC s-au remarcat Andra Mandache 12 p, Rebecca Diane Tobin, 10 p, 9 rec, Rebekah Jasmine Gardner, 10 p, 4 rec.
    Meciul patru s-a jucat aseară în direct la Nord Vest TV, iar CSM Satu Mare- Sepsi s-a încheiat 56-65.
    Vom reveni în ediția de mâine cu amănunte.