Scrimă- Naționalele de copii: Două medalii de bronz pentru floretiste

Concursul individual de floretă rezervat fetelor din cadrul Campionatelor Naționale de scrimă de la București a fost dominat clar la categoria 12-13 ani de sportivele pregătite de antrenorul federal Petre Ducu la clubul Balestra.  Șase dintre sfertfinaliste au venit de la clubul lui Ducu iar de remarcat că singura care a urcat de la un alt club pe podium a fost Andreea Potor de la CS Satu Mare. Aceasta a luat medalia de bronz fiind învinsă în semifinale de campioana en titre, Rebeca Căndescu. De altfel Rebeca a cîștigat toate meciurile pe care le-a avut la aceste naționale cu...10-1!!! La categoria 10-11 ani, o altă sătmăreancă, Melissa Korossi s-a oprit tot în semifinale și a cucerit medalia de bronz. De remarcat că tot de la CS Satu Mare, Teodora Șofran și Cristina Anderco au fost eliminate în sferturi și au terminat pe locurile 5 și 6. Iar Diana Șuta s-a clasat pe 13 și Teodora Turdean pe 19. Azi e programat concursul pe echipe la floretă fete.

Florin Mureșan 

Distribuie:
Primește ziarul gratuit pe email!

Abonează-te și citești ziarul Gazeta Nord-Vest zilnic, gratuit.

Abonează-te
UVVG
WA Banner
Senera Minerals
Cetina - Senera
Chiosc
Proiect Invest
Complex Philadelphia
NV Business Center
Banner Aprilie
Karcher
Download GIF
Muzeul SM
House of Charles
Daniels
Alibaba Food
BUD
KHS Design
Dersidan
NV Business
Jooble
locuri de munca olanda