An excelent pentru Marco Bota!

karting

La festivitatea de premiere de ieri de la Primărie, Micul Schumi de Satu Mare a surprins asistenţa reuşind să umple cu cupe şi medalii biroul oval. Marco Bota, campion naţional la karting a fost felicitat separat de primarul Dorel Coica, cei doi susţinând şi o miniconferinţă de presă. „Nu am avut niciun concurs în acest an în care să nu urc pe podium. De la anul trec la o clasă superioară şi sper să rămân în top” a spus Marco Bota . Acesta se antrenează în Ungaria la Mariapocs iar primarul Dorel Coica a ţinut să-i promită că va încerca pe viitor să pună la punct şi la Satu Mare un circuit pentru cei care practică sporturile cu motor. „Mai avem şi alţi copii talentaţi la karting, îi felicit pe toţi şi îi asigur că au tot sprijinul nostru” a completat primarul Coica. În clasamentul general din acest an Marco Bota a terminat primul, cu 248 de puncte, cu 44 mai multe decât principalul său urmăritor. Este al treilea titlu naţional consecutiv pentru Marco Bota la clasa Pufo. Pilotul care concurează pentru CSM Satu Mare a terminat în acest sezon de trei ori pe primul loc, de două ori la Bucureşti, Bacău şi tot de atâtea ori pe locul doi, o dată la Bucureşti şi de două ori la Prejmer. În luna ianuarie, la Sinaia va avea loc anuala Gală a Campionilor, unde vor fi premiaţi toţi sportivii care au devenit campioni la sporturile cu motor, iar acolo, Marco Bota va primi cupa de campion pe anul 2013 la clasa Pufo.