More

    Ultimul zbor al pilotului Istvan Fazekas

    slujba

    Numeroşi colegi, prieteni sau elevi l-au condus ieri pe ultimul drum pe pilotul sătmărean Istvan Fazekas, decedat într-un accident aviatic. Aceştia au declarat că Istvan Fazekas era unul dintre cei mai buni instructori de pilotaj, iar mulţi dintre elevii săi sunt piloţi renumiţi de avioane sportive. Tragedia s-a produs sâmbătă lângă localitatea Copalnic-Mănăştur, din judeţul Maramureş, în urma căreia pilotul Istvan Fazekas a decedat, iar copilotul, în vârstă de 43 de ani, a suferit răni grave.

    Condus pe ultimul drum
    Zi foarte tristă pentru membrii familiei Fazekas, care în cursul zilei de ieri l-au condus pe ultimul drum pe cel care le-a fost soţ, tată, socru şi bunic, Istvan Fazekas. Acesta a fost înmormântat în cimitirul reformat de pe strada Liviu Rebreanu, slujba fiind oficiată de un preot reformat. Printre participanţii la slujba funerară s-a numărat şi directorul Aeroportului Satu Mare, Nicolae Fechete, alături de foştii elevi şi colegi ai lui Istvan Fazekas, care i-au adus un ultim omagiu. La finalul slujbei de înmormântare, trupul neînsufleţit al lui Istvan Fazekas a fost depus în mormânt, în lacrimile familiei şi ale prietenilor.

    Directorul Nicolae Fechete a spus despre Istvan Fazekas că a fost unul dintre cei mai buni instructori de zbor, foştii săi elevi fiind piloţi de frunte ai ţării. Totodată, printre cei aflaţi la înmormântare s-a numărat şi un fost elev al lui Istvan Fazekas. Vizibil întristat şi îmbrăcat în costum de pilot, acesta a mărturisit că Fazekas i-a fost primul instructor de zbor. A luat cuvântul şi unul dintre cei mai buni prieteni ai lui Pisti, care a avut ghinionul să fie alături de acesta la ultimul său zbor, cunoscut sub numele de Zsoli-bacsi. “Sunt excluse şansele ca accidentul să se fi produs din cauza unei defecţiuni tehnice sau a stării de sănătate a pilotului. După părerea mea, accidentul s-a produs din cauza unei erori de pilotaj”, a mai spus acesta.

    Avion prăbuşit lângă Copalnic-Mănăştur
    Tragedia aviatică s-a produs sâmbătă în apropierea localităţii Copalnic-Mănăştur, din judeţul Maramureş, şi s-a soldat cu decesul pilotului sătmărean, respectiv rănirea gravă a copilotului în vârstă de 43 de ani, din Sighet. Medicii de la SMURD sosiţi la faţa locului au încercat resuscitarea pilotului, însă după 40 de minute, aceasta a fost oprită, iar bărbatul a fost declarat decedat. Din primele informaţii, avionul ultrauşor pe care-l pilota Istvan Fazekas s-a prăbuşit ca urmare a faptului că motorul a cedat, iar pilotul nu l-a mai putut controla.

    Ancheta în acest caz înaintează cu dificultate întrucât avioanele ultrauşoare nu au cutie neagră, spre deosebire de avioanele militare sau aeronavele mari. Astfel că avionul va fi dus într-un hangar, unde vor fi efectuate măsurători pentru a se stabili cu exactitate cauzele care au dus la producerea accidentului. Proprietarul avionului era copilotul în vârstă de 43 de ani, din Sighet, care lua ore de zbor cu instructorul sătmărean. Acesta opera pe un aerodrom în apropierea locului unde s-a prăbuşit.

    Pavel Prodaniuc

    ȘTIRI RECENT ADĂUGATE