De această dată n-a fost cu noroc pentru sătmăreni

floreta

După două zile de pauză, în care s-au disputat Trofeul Pellegrini și Cupa Europei, Campionatul Național de floretă seniori a revenit în prim plan. Azi, la sala de scrimă Floreasca a avut loc proba individuală la floretă masculin. 29 de sportivi s-au aliniat la startul competiţiei, de la CS Chima Râmnicu Vâlcea, CS Satu Mare, CSA Steaua, CSS Ploiești, CSTA, CSU Cluj Napoca și CSU Poli Timișoara. CS a fost reprezentat de Benjamin Bodo, Sebastian Flucuş, Alpar Bartok şi Edwin Pop. Din păcate sătmărenii supervizaţi de Attila File şi Dan Şuta nu au reuşit să cucerească vreo medalie. Dar sunt tineri şi s-au luptat cu sportivi cu state vechi în floreta românească, majoritatea dintre aceştia crescuţi la centrul olimpic de la Satu Mare.

Dacă anul trecut Benjamin Bodo a cucerit bronzul, de această dată a trebuit să se mulţumească cu un loc zece. Acesta a fost urmat de Flucuş pe 11, Pop pe 20 şi Bartok pe 24. Competiţia se încheie azi cu proba pe echipe, unde vor fi şapte la start, unde se va trage după sistemul “fiecare cu fiecare“.