Olimpia II urcă pe podium

madaras

“Au învins, dar n-au convins” e până la urmă şablonul care se potriveşte perfect cu meciul de miercuri de la Mădăras. Olimpia II Satu Mare a câştigat restanţa de la Mădăras cu Cetate Ardud, 4-1. La drept vorbind înfrângerea e prea severă pentru ambiţioasa trupă din Mădăras, echipă care a jucat o mare parte din meci de la egal la egal cu ” satelitul” Olimpiei. „Am luat primele trei goluri din nimic. Nu poţi zice că au fost nici ocazii ci doar erori mari ale jucătorilor noştri. Până la urmă e normal să câştige Olimpia cu jucători care din fotbal şi pentru fotbal trăiesc iar noi venim după orele de muncă la teren. Îmi felicit totuşi jucătorii pentru dăruire. Cred că nu merităm să fim pe ultimul loc”, a spus la final antrenorul celor din Mădăras, Tudor Barbul. De partea cealaltă tehnicianul Olimpiei, Mircea Bolba, a recunoscut că elevii săi n-au prins o zi bună. „Am luat poate meciul prea uşor şi ne-au surprins cu agresivitatea lor. Noroc că am dat gol rapid că altfel cine ştie ce mai ieşea. Felicit echipa lui Tudor Barbul pentru atitudine şi pentru modul cum s-au prezentat”. Şi baza sportivă s-a prezentat onorabil, şeful centrului de copii de la Olimpia, Dacian Nastai recunoscând că şi-ar dori un astfel de teren îngrijit şi pentru copii la Satu Mare. N-au lipsit momentele comice marca înregistrată, Rică Pteancu. Acesta a greşit la golul de 2-0 şi a oferit o explicaţie hazlie: ”Dacă tot au început atât de bine faza asta copiii de la Olimpia, nu era păcat să n-o finalizeze?”, a povestit Rică. Cât despre meci, Patrik Pop a deschis scorul în minutul 10 după o eroare a lui Anton. Apoi la un corner Temfli a profitat de eroarea lui Pteancu şi a înscris pentru 2-0 în minutul 41. Temfli a făcut 3-0 pentru Olimpia II în minutul 67 după o minge bâlbâită de defensiva lui Pteancu. Cu un Lakatos excelent, poate cel mai spectaculos om de pe teren, gazdele au puterea să înscrie golul de onoare. Cetate obţine un penalty în minutul 76, iar Baciu transformă elegant pentru 1-3. Ultimul gol avea să fie şi cel mai frumos, Bâgiu trimite şut sub transversală de la 20 m în minutul 83. Cu acest succes Olimpia II urcă pe trei în clasament şi se apropie la şase puncte de primele două clasate, Decebal şi Oar.