România a părăsit competiţia

=

baschet

Selecționata feminină de baschet a României a părăsit Campionatul European – Eurobasket Women 2015 fără victorie, după ce a fost învinsă de Cehia cu scorul de 82-71 (20-18, 19-17, 24-18, 19-18), luni seara, în Sala Sporturilor ”Constantin Jude” din Timișoara, în ultimul meci din Grupa A a competiției găzduite de România și Ungaria.

După trei înfrângeri consecutive, tricolorele aveau nevoie de o victorie la 14 puncte pentru a se califica în grupele principale ale competiției, însă Cehia a fost mai bună și a reușit să se impună. România nu a condus niciun moment în acest meci, fiind în câteva rânduri la egalitate: 8-8, 14-14, 16-16, 18-18. cea mai mare diferență a fost de 15 puncte, în minutul 32 (68-53).

Diferența s-a făcut la aruncările de trei puncte (8 din 19 pentru Cehia, 4/15 România) și la recuperări (40-33), deși echipa antrenată de Florin Nini pe contraatac (13-0 la puncte) și la intercepții (8-3).

Pentru România au jucat sătmărencele Claudia Pop 5 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, Andrea Olah 2 p, respective Sonia Ursu 2 p, 1 rec, Annemarie Părău 4 p, 3 rec, 9 pd, Elisabeth Pavel 11 p, Gabriela Irimia 4 p, 3 rec, 1 pd, Florina Pășcălău 14 p, 4 rec, Adina Stoiedin 4 p, 2 rec, 1 pd, Ancuța Stoenescu 3 p, 2 rec, Gabriela Mărginean 22 p, 9 rec.

În clasamentul final al grupei, Franța a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de Muntenegru, 7 puncte, Cehia, 6 puncte, Ucraina, 5 puncte, România, 4 puncte. Primele trei clasate s-au calificat în grupele principale. România a pierdut cu Muntenegru (61-79), cu Ucraina (71-78), Franța (67-76) și cu Cehia (71-82), dar a făcut meciuri bune, a jucat de la egal la egal cu cele mai bune echipe ale Europei, controlând jocul contra Franței, vicecampioana europeană, timp de trei sferturi.