Victorie cu nou promovata în eşalonul doi maghiar

=

oli

FC Olimpia Satu Mare şi-a continuat seria de amicale din acestă perioadă de pregătire. Adversara galben-albaştrilor a fost formaţia maghiară Kisvarda, echipă care va evolua din acest sezon în liga secundă.

Echipa alcătuită din fotbalişti de la echipa de juniori, echipa a doua şi seniori s-a impus cu 4-2, la capătul unui meci dominat de formaţia sătmăreană. În prima parte, pentru Olimpia a marcat Bîgiu după 20 de minute de joc, a venit golul egalării, dar la cabine a intrat în avantaj după autogolul gazdelor din ultimele minute.
    În prima parte, pentru echipa “fanion“ au jucat: Şuta – Gâţ, Heil, Iuhas, Opriş, Ştef, Simon, Tillinger, Tamas, Cădar, Bîgiu.
    În partea a doua, imediat după pauză, Kisvarda a egalat la doi dintr-o fază fixă, dar Bura în minutul 70 şi Toth, zece minute mai târziu au adus victoria sătmărenilor. În partea a doua Olimpia a arătat astfel: Băican – Ciul, Csik, Bălău, Ionescu, Muntean, Donca, Selagea, Lukacs, Bura, Toth.
    Sătmărenii vor juca următorul amical sâmbătă, tot în Ungaria.