Eliminaţi în optimi la Mondiale

=

lupte

Medaliatul cu bronz de la Campionatele Europene de lupte greco-romane cadeţi, sătmăreanul Lenard Berei a avut ghinion la tragerea la sorți de la Mondialele din Bosnia&Herţegovina.

Acesta a picat încă din faza optimilor de finală cu proaspătul campion european, azerul Jamal Feyzeiev. Berei a pierdut cu 8-4 și a ratat din păcate și șansa de a intra în recalificări pentru medalia de bronz. Și la Europene azerul l-a învins pentru semifinale pe sportivul de la CS Satu Mare-Cetate Heracle Ardud cu 8-0 doar că acolo sportivul nostru a avut șansa de a merge în recalificări și a prins într-un final bronzul.

Celălalt sportiv pregătit de antrenorul Tudor Barbul, Marius Bulgăr, a intrat ieri în concurs la Sarajevo, la categoria 42 de kg. În optimile de finală, sportivul nostru s-a duelat cu un reprezentant al Kazahstzanului, Alpamys Dastan. Din păcate Marius Bulgăr a fost învins cu 11-0 şi şi-a încheiat evoluţia la primul său Campionat Mondial.