Încă o medalie la Europene! LENARD BEREI LOVEŞTE DIN NOU!

=

berei

Duminică la Subotica, Serbia, luptătorul de la CS Satu Mare-Cetate Heracle Ardud, Lenard Berei la 100 de kg a intrat pe saltea în cadrul Campionatului European de lupte cadeţi. La categoria elevului antrenorului Tudor Barbul s-au înscris 18 sportivi, iar Berei a reuşit să cucerească o medalie preţioasă, pe cea de bronz.

În prima confruntare sportivul nostru a trecut fără probleme de moldoveanul Liviu Maluda cu 12-3, iar apoi a bătut pe ucraineanul Igor Gergel cu 2-0. Pentru intrarea în finală vice-campionul european en-titre a fost însă învins cu 8-0 de reprezentanul Azerbaidjanului, Jamal Feyziyev. Pentru medalia de bronz s-a duelat cu luptătorul croat Dominik Sabady, în faţa căruia s-a impus clar cu 18-9 şi a prins ultima treaptă a podiumului, după ce anul trecut a fost pe doi. În plus, a acumulat pentru reprezentativa României opt puncte importante. Nu peste mult timp, mai exact între 25 şi 30 august vor avea loc Campionatele Mondiale de cadeţi la Sarajevo, Bosnia-Herţegovina, acolo unde Lenard Berei este unul dintre favoriţii României la cucerirea unei noi medalii.