Cea mai mare acțiune simultană de promovare a scrimei



scrima

Federația Română de Scrimă va întreprinde în ziua de 17 septembrie, de la ora 17:00, o amplă acțiune simultană de promovare a scrimei și de atragere a cât mai multor copii către acest sport, în unspreze orașe din România. De unde nu poate lipsi nici Satu Mare.

Ana Maria Brânză, Tiberiu Dolniceanu, Simona Gherman, Mihai Covaliu și alți actuali și foști campioni ai scrimei românești se vor afla în unsprezece orașe ale țării – Slobozia, Constanța, Iași, Târgu Mureș, Cluj Napoca, Satu Mare, Oradea, Timișoara, Craiova, Brașov și Râșnov – în acțiunea intitulată “FlashMob România 2015” pentru demonstrații simultane, poze, autografe și alte acțiuni de popularizare a acestui sport, alături de sportivii și antrenorii de la cluburile de scrimă din fiecare dintre cele 11 orașe enumerate mai sus.
Evenimentul este organizat de către Federația Română de Scrimă, cu sprijinul Ministerului Tineretului și Sportului – prin Direcțiile Județene de Tineret și Sport, al primăriilor din cele 11 orașe enumerate mai sus, al consiilor locale și, nu în ultimul rând, al cluburilor de scrimă.
În fiecare oraș, demonstrațiile vor fi susținute de către sportivii de la cluburile locale. La Satu Mare o vom avea pe Amalia Tătăran de la CS Dinamo, alături de colegul său Mădălin Bucur, iar evenimentul se va desfăşura în pasajul Coposu, sau la sala de scrimă Alexandru Csipler, depinde de vreme. Iată oraşele şi reprezentanţii care vor participa la flashmob:
SLOBOZIA – Alin Badea (CSA Steaua/sabie), George Iancu (CSA Steaua/sabie), Sorin Eftimie (CS Dinamo/sabie);
CONSTANȚA – Maria Udrea (CSA Steaua/floretă), Ana Maria Constantin (CS Dinamo/spadă);
IAȘI – Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo/sabie), Dragoș Sârbu (CS Dinamo/sabie), Cristian Bițucă (CS Dinamo/sabie);
TÂRGU MUREȘ – Greta Vereș (CSA Steaua/spadă), Mario Persu (CSU Craiova/spadă);
CLUJ NAPOCA – Mălina Călugăreanu (CSA Steaua/floretă), Iulian Teodosiu (CS Dinamo/sabie);
SATU MARE – Amalia Tătăran (CS Dinamo/spadă), Mădălin Bucur (CS Dinamo/sabie);
ORADEA – Alexandra Predescu (CSA Steaua/spadă), Bianca Benea (CSM Oradea/spadă);
TIMIȘOARA – Ana Boldor (CSU Poli Timișoara/floretă), Maria Boldor (CSA Steaua/floretă);
CRAIOVA – Anca Măroiu (CSA Steaua/spadă), Adrian Dabija (CS UNEFS/spadă);
BRAȘOV – Ana Maria Popescu (ex-Brânză) (CSA Steaua/spadă), Simona Pop (CSA Steaua/spadă), Bianca Pascu (CS Dinamo/sabie);
RÂȘNOV – Simona Gherman (CSA Steaua/spadă), Loredana Dinu (CS Dinamo/spadă), Ioana Dumitru (CS Dinamo/spadă), Ciprian Gălățanu (CS Dinamo/sabie).
Locațiile unde vor avea loc demonstrațiile în cele 11 orașe sunt următoarele:
SLOBOZIA – Platoul din fața Casei de Cultură/Sala Sporturilor (dacă plouă);
CONSTANȚA – Piața Ovidiu/Sala Sporturilor (dacă plouă);
IAȘI – Grădina Palace/Mall Palace (dacă plouă);
TÂRGU MUREȘ – Platoul din fața Teatrului Național/Foaierul Teatrului Național (dacă plouă);
CLUJ NAPOCA – Piața Unirii/Sala Sporturilor (dacă plouă);
SATU MARE – Pasajul Corneliu Coposu/Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” (dacă plouă);
ORADEA – Parcul 1 Decembrie/Sala Sporturilor (dacă plouă);
TIMIȘOARA – Piața Victoriei/Sala Sporturilor „Constantin Jude” (dacă plouă);
CRAIOVA – Piața Mihai Viteazul/Sala LPS „Petrache Trișcu” (dacă plouă);
BRAȘOV – Mall Coresi;
RÂȘNOV – Cetatea Râșnov/Sala de Sport Râșnov (dacă plouă).





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts