Ce victorie pentru Amalia Tătăran!

scrima

Sala Polivalentă din Craiova a găzduit duminică, 6 noiembrie 2016, ediția cu numărul șase a Trofeului „Alfredo Bachelli” la spadă masculin și feminin seniori, doar la individual.

La startul competiției s-au prezentat, în total, 121 de sportivi din Ungaria, Bulgaria, Serbia, Anglia și România. Printre sportivele din proba feminină individuală s-a numărat și campioana olimpică Ana Maria Popescu, care a revevenit la Craiova pe planșă pentru prima dată după concursul de la Rio, acolo unde a câștigat aurul în proba pe echipe!

Doar că sătmăreanca noastră de la Dinamo, Amalia Tătăran a fost de departe vedeta concursului. Aceasta a prins o zi excelentă , a avut emoții doar în sferturi, a cucerit trofeul. Mai mult Amalia a învins-o în finală pe Ana Maria Popescu cu 15-8. E a doua oară când Amalia o depășește într-o finală pe Ana Maria Popescu după cea de Cupa României de la Satu Mare din urmă cu doi ani.

În 2016, Trofeul „Alfredo Bachelli” a fost câștigat de către Amalia Tătăran (CS Dinamo), la feminin, și de către Mario Persu (CSU Craiova) la masculin.

Cealaltă sătmăreancă de lot național, Veres Greta s-a oprit în sferturi. La masculin Arkosi Bertalan s-a oprit în sferturi iar Adrian Szilagyi a terminat pe 14.